Франција, немири, здраво, здрррравооооо!
  Објавено на
share

 Анализа на изборните резултати по изборите во Франција и немирите низ градовите низ целата земја. 

Немири во Франција по изборните резултати. Ма здраво, здрррраво, гудбај и оревуар! 


Насилството избувна на улиците на Франција, откако шокантната излезна анкета предвиде дека левичарската коалиција ја води битката за предвремените  избори - рушејќи ги надежите на Марин Ле Пен за формирање на првата тврдодесничарска влада во земјата по војната.

Шокантни снимки покажуваат демонстранти со качулки и маскирани како трчаат низ улиците, лансираат ракети и ја запалуваат Франција - откако 30.000 полицајци беа распоредени низ Франција во услови на висока политичка тензија.

Ова доаѓа откако во вториот круг од анкетите беше предвидено дека Националното рели на цврстата десница (РН) е на пат да дојде на третото место - откако ја предводеше трката по првиот круг.

Алијансата Новиот народен фронт (НФП) е на пат да има 172-215 пратеници со центристите на Емануел Макрон на 150-180 места и РН на 115-155, според проекциите на четири водечки анкетни фирми.

Партијата беше формирана минатиот месец, соединувајќи ги социјалистите, зелените, комунистите и тврдокорната левица во еден табор - со водачот на радикалната левица, Жан-Лук Меланшон, кој вети дека ќе спроведе неколку социјалистички политики, за кои критичарите стравуваат дека ќе ја напуштат Франција. неуправуван'.

Меланшон, кој често се споредува со поранешниот лидер на лабуристите Џереми Корбин , вети дека ќе ја зголеми јавната потрошувачка за најмалку 150 милијарди евра во следните пет години, што ќе се финансира со зголемување на даноците. 

Лидерот на цврстата левица, кој претходно беше обвинет за антисемитизам, исто така рече дека ќе ја зголеми минималната плата за 14 отсто, ќе воведе забрана за зголемување на цените на основните добра и ќе ја намали старосната граница за државна пензија од 64 на само 60 години.

Но, додека НФП води во излезните анкети, таа нема доволно места за мнозинство, а недостатокот на такви места за кој било единствен сојуз ја втурна Франција  во политички и економски превирања. 

Премиерот Габриел Атал рече дека ќе му понуди оставка на Макрон во понеделник, но дека е подготвен да служи „се додека бара должноста“, особено во светлината на претстојните Игри.

Околу 30.000 полицајци, вклучително и 5.000 во и околу Париз, се распоредени за да „обезбедат радикалната десница и радикалната левица да не ја искористат ситуацијата за да предизвикаат хаос“, рече министерот за внатрешни работи Џералд Дарманин.

Конечните резултати не се очекуваат до доцна во недела или рано во понеделник на предвремените избори што беа распишани пред само четири недели во огромна коцка за Макрон. 

Според проекциите, длабоко непопуларниот претседател ја загуби контролата врз парламентот. 

Екстремно десничарската НР драстично го зголеми бројот на места во парламентот, но не ги исполни очекувањата.

Франција сега се соочува со можност за неколкунеделни политички махинации за да се одреди кој ќе биде премиер и ќе го води Националното собрание. 


А Макрон се соочува со изгледите да ја води земјата заедно со премиер кој се спротивставува на повеќето од неговите домашни политики.

Во мрачен говор по парламентарните избори во вториот круг, Џордан Бардела, претседателот на екстремната десница РН, го осуди политичкиот маневрирање што доведе до тоа Националниот митинг да не ги исполни очекувањата.

Невиден број кандидати кои се квалификуваа за вториот круг се тргнаа настрана за да му овозможат на противникот да се судри со кандидатот на Националниот митинг, зголемувајќи ги шансите да ги победи. 

И покрај проекциите кои нашироко се сметаат за разочарувачки за антиимиграциската, националистичка партија, таа сепак го зголеми бројот на места во парламентот на невидено високо ниво, според проекциите на анкетите. 

„Вечерва, со намерно преземање на одговорноста да ги парализира нашите институции, Емануел Макрон... последователно го лишува францускиот народ од какви било одговори на нивните секојдневни проблеми во наредните месеци“, рече Бардела.

Лидерот на тврдо левичарската Франција Непоклонети, Меланшон (72), давајќи ја својата прва реакција, го повика францускиот премиер Габриел Атал да поднесе оставка и рече дека левичарската коалиција е подготвена да владее.

„Францускиот народ гласаше со совест“, рече Меланшон, поранешен претседателски кандидат и еден од главните водачи на НПФ. „Нашите луѓе јасно го отфрлија најлошото решение за нашите проблеми.

Меланшон го поздрави „резултатот што изгледаше невозможен“, додавајќи: „Оваа вечер РН е далеку од апсолутно мнозинство. Ова е огромно олеснување за милиони луѓе кои ја сочинуваат новата Франција“. 

Победата за НПФ следеше дури и по повикувањето на Макрон на „Републикански фронт“ против РН - повлекувајќи ги кандидатите од клучните изборни единици за да остави единствена против РН со јасна победа до победа.

Избегнувањето на таканаречената „Кохабитација“ – куцата патка претседателка која работи со опозициска влада – ќе биде огромно олеснување за Макрон, но тој сè уште има огромни проблеми пред него.

Тој ги нарече предвремените избори како резултат на огромните придобивки на РН во Европскиот парламент и рече дека големото гласање за екстремистите може да доведе до „граѓанска војна“. 

Поранешниот француски премиер Едуар Филип рече дека на Франција и е потребен пакт за да се осигура дека има стабилна влада, додавајќи дека тој е подготвен да ја преземе оваа задача и ги покани другите да му се придружат во напорите. „Подготвен сум“, рече Филип.

Пратеникот на РН на Северот, Себастиен Чену, кој беше реизбран минатата недела во првиот круг од изборите, реагираше на првите резултати со кои неговата партија се најде на третото место. 

 

Тој ја осуди Франција „потоната во мочуриште“ откако беа формирани „неприродни сојузи“. 

Макрон ќе присуствува на историскиот самит на НАТО во Вашингтон следната недела, со намалена, но не и поразена бројка, а Франција остана без стабилно владејачко мнозинство на помалку од три недели пред Париз да биде домаќин на Олимпијадата. 

Вонредните избори во оваа нуклеарно вооружена земја имаат потенцијално влијание врз војната во Украина, глобалната дипломатија и економската стабилност на Европа. Речиси сигурно ќе го поткопаат Макрон во преостанатите три години од неговото претседателствување.

Изборната кампања, најкратката во француската историја, беше обележана со фебрилно национално расположение, закани и насилство - вклучително и расистичка злоупотреба - врз десетици кандидати и кандидати.

Излезноста беше висока, а левичарските и центристичките кандидати ги повикаа поддржувачите да ги бранат демократските вредности и владеењето на правото - додека екстремната десница мирисаше на шанса да го наруши воспоставениот поредок.

До 17 часот по локално време, според бројките на Министерството за внатрешни работи, излегле околу 61,4 отсто од гласачите - најмногу во оваа фаза од законодавната трка од 1981 година.

Директната победа на РН би го видела Макрон принуден на непријатна кохабитација со Бардела како премиер во преостанатите три години од неговиот мандат. 

И без тоа сценарио, Франција останува со обесен парламент со голем евроскептичен, антиимиграциски контингент.

Ова би ја ослабело меѓународната позиција на Франција и би го загрозило единството на Западот соочени со руската инвазија на Украина.

„Дури и ако десната крајност е помалку силна од очекуваното, земјата е поподелена од кога било“, рече Армин Штајнбах, европски економист и професор на Business School HEC Paris.  

„Централните партии загубија во споредба со последните избори во 2022 година. Екстремните партии, од левицата и од десницата, добија. Земјата е поларизирана'.

Тој додаде: „Најверојатниот исход е ќор-сокак поради недостатокот на мнозинство во парламентот. Брзо решение за неколку дена е малку веројатно. 

„Франција нема политичка култура да прави коалиции и компромиси, како Германија или Италија. Затоа за Французите се чувствува како криза“.

Претставниците на ЕУ, кои веќе научија да се справуваат со екстремно десничарските партии на власт во Италија и Холандија и фрустрирани од унгарскиот премиер Виктор Орбан, внимателно ја следат Франција.

Со земјата во тензија, минатата недела беа забележани повеќе од 200 договори за тактичко гласање меѓу централните и левичарските кандидати во места за обид да се спречи РН да освои апсолутно мнозинство.

Ова беше поздравено како враќање на антиекстремниот десничар „Републикански фронт“ кој првпат беше повикан кога таткото на Ле Пен Жан-Мари се соочи со Жак Ширак во вториот круг од претседателските избори во 2002 година.

Прашањето за Франција сега е дали оваа последна алијанса во последно средство сега може да поддржи стабилна влада, поддржана од огромен блок на РН во парламентот предводен од самата Ле Пен додека ја подготвува претседателската кандидатура во 2027 година.

 

Доколку не се појави коалиција, премиерот Габриел Атал би можел да се обиде да ја води малцинската влада бидејќи, според француските правила, претседателот не може повторно да го распушти парламентот и да свика нови избори за 12 месеци.

„Франција е на работ на сеизмичка политичка промена“, велат аналитичарите од Европскиот совет за надворешни односи (ЕЦФР), предупредувајќи на „законски метеж“ што ќе го ослаби „гласот на Франција на европската и меѓународната сцена“.

Професорот Штајнбах рече дека сега се можни две главни сценарија: „Прво, малцинска влада од левиот блок бидејќи како „победник“ тие имаат легитимитет да формираат влада. 

„Со овој резултат, нема да има премиер макронист, па оттука и кохабитација. Многу зависи од тоа дали НФП ќе остане обединета и нема да се распадне во старите конфликти.  

„Тие би можеле во следните денови да предложат умерен кандидат на левицата за премиер. Франсоа Холанд може да биде таков кандидат.

„Второ, партијата на Макрон и републиканците формираат коалиција како малцинска влада. Ова би било многу непопуларно и може да предизвика протести бидејќи тој очигледно ги загуби изборите.

Споделете или коментирајте на овој напис: немирите додека „францускиот Џереми Корбин“ тврди дека победил на изборите: грди сцени како тврдокорната левица ги уништува соништата на Ле Пен за моќ, но не успева да освои целосно мнозинство - со радикалниот „антисемитски“ лидер (72), кој ризикува политички ќор-сокак како тој вети трошење од 150 милијарди евра

 
ПАРИЗ: Демонстрант фрли проектил во близина на запалени велосипеди за време на судирите со полицијата по излезните анкети
  • ПАРИЗ: Демонстрант фрли проектил во близина на запалени велосипеди за време на судирите со полицијата по излезните анкети
ПАРИЗ: Околу 30.000 полицајци се распоредени во Франција поради стравувањата од избивање насилстваПАРИЗ: Околу 30.000 полицајци се распоредени во Франција поради стравувањата од насилство 
Меланшон (на сликата), кој често се споредува со поранешниот лабуристички лидер Џереми Корбин, вети дека ќе ја зголеми јавната потрошувачка за најмалку 150 милијарди евра во следните пет години, што ќе се финансира со зголемување на даноцитеМеланшон (на сликата), кој често се споредува со поранешниот лабуристички лидер Џереми Корбин, вети дека ќе ја зголеми јавната потрошувачка за најмалку 150 милијарди евра во следните пет години, што ќе се финансира со зголемување на даноците
ПАРИЗ: Стотици луѓе се собраа откако излезните анкети предвидуваа дека води левичарски сојузПАРИЗ: Стотици луѓе се собраа откако излезните анкети предвидуваа дека води левичарски сојуз
ПАРИЗ: Француската полиција за немири беше вооружена со палки и штитови додека се обидуваше да се справи со насилството

ПАРИЗ: Француската полиција за немири беше вооружена со палки и штитови додека се обидуваше да се справи со насилството

ПАРИЗ: Француската полиција за борба против нереди на ЦРС трча покрај запалените велосипеди за време на судирите со демонстрантите

ПАРИЗ: Француската полиција за борба против нереди на ЦРС трча покрај запалените велосипеди за време на судирите со демонстрантите

ПАРИЗ: Пожарникарите гаснеа запалени велосипеди за време на собир за изборната ноќ 

ПАРИЗ: Националниот митинг на крајната десница се предвидува да биде трет - и покрај тоа што води по првите избори

ПАРИЗ: Националниот митинг на крајната десница се предвидува да биде трет - и покрај тоа што води по првите избори

ПАРИЗ: Демонстрант отфрли солзавец додека се случуваат судири во француската престолнина
  •  

ПАРИЗ: Демонстрант отфрли солзавец додека се случуваат судири во француската престолнина

ПАРИЗ: Француската полиција за борба против нереди се судри со активисти во неделата вечерта
  •  

ПАРИЗ: Француската полиција за борба против нереди се судри со активисти во неделата вечерта

ПАРИЗ: Полицајци за борба против немири стојат покрај запален столб за време на собир

ПАРИЗ: Полицајци за борба против немири стојат покрај запален столб за време на собир

НАНТ: Демонстрант фрла чад за време на реакциите на проектираните резултати
 

НАНТ: Демонстрантите лансираа молотови коктели врз полицијата за немири во западна Франција

НАНТ: Демонстрантите фрлаа молотови коктели врз полицијата за немири во западна Франција

ПАРИЗ: Демонстрантите започнаа огномет на периферијата на француската престолнина

ПАРИЗ: Демонстрантите започнаа огномет на периферијата на француската престолнина

НАНТ: Маскирани демонстранти се судрија со полицијата против нереди по вториот круг од изборите

НАНТ: Бесни демонстранти излегоа на улиците по вториот круг од изборите

Надежите на Марин Ле Пен (на фотографијата) за формирање на првата француска тврдодесничарска влада по војната се уништени откако левичарската коалиција зазеде најмногу места во вториот круг од законодавните избори, предвидуваат излезните анкети
Поддржувачите на зелената партија Еколози-ЕЕЛВ слават по првите резултати од вториот круг на законодавните избори во Франција за време на изборниот настан на партијата во Париз на 7 јули 2024 година

Поддржувачите на зелената партија Еколози-ЕЕЛВ слават по првите резултати од вториот круг на законодавните избори во Франција за време на изборниот настан на партијата во Париз на 7 јули 2024 година


Supporters of the French left-wing Socialist Party (PS) watch a screen displaying the first results of the second round of France's legislative election during the party's election night event in Paris on July 7, 2024PARIS: People stand in Republique Plaza as they react to the projection of results during the second round of the legislative electionsPARIS: French police stand in position behind flares during clashes with demonstrators as people gather at the Place de la Republique after partial results in the second round of the early French parliamentary electionsNANTES: Demonstrators set off smoke flares as they react to projected results after the second round of the legislative electionsRENNES: Tear gas has been deployed as rioters clash with security forces following an election night event after the first results of the second round of France's legislative electionA riot police officer was filmed as he drew what appears to be a rubber bullet gunКОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани