Што значи зеленото светло за Украина да гаѓа цели на територијата на Русија?
  Објавено на
share

 Што значи зеленото светло за Украина да гаѓа цели на територијата на Русија? 

 

Кон крајот на мaј, руските радари за рано предупредување беа погодени од неидентификувани проектили; тоа се украински беспилотни летала, тврди украинската воена разузнавачка агенција, потсетува Радио Слободна Европа. 

Не е јасно дали има некоја значителна штета, но од поголема важност било каде се наоѓа овој објект, кој е на околу 1.800 километри од украинската граница.

Some US senators support Ukraine's use of US-supplied weapons to strike Russian  territory | Ukrainska Pravda

Во текот на 27 месеци откако Русија ја започна инвазијата, Украина напаѓа локации во Русија, најпрвин тивко и спорадично, потоа смело и гласно, вклучително и упади преку границата на паравоени групи, како и спектакуларни напади со беспилотни летала врз центарот на Москва. Редакцијата на радиото пишува Слободна Европа (РСЕ) на англиски јазик.

Сепак, Украина негодува за ограничувањата што ја спречија да го користи својот арсенал обезбеден од Запад за посериозни напади во Русија: на пример, места за воена обука, железници или складишта за оружје. Тринеделната офанзива во близина на Харков на североисток, која ја ослабна силата на украинските трупи, дополнително го зголеми нетрпеливоста. 

Од 30 мај, тоа се промени, бидејќи Соединетите Држави им се приклучија на повеќе од десетина сојузници на НАТО за првпат сигнализирајќи дека ќе и дадат дозвола на Украина да гаѓа некои цели во самата Русија.

Промената на пристапот е ограничена по обем, дозволувајќи им на украинските сили да користат ракети со краток дострел од фрлачите или артилерија ХИМАРС за да погодат командни и контролни пунктови, складишта за оружје и други воени цели користени во офанзивата во Харков. На Украина и понатаму ќе и биде забрането да користи ракети земја-земја со поголем дострел познати како ATACMS против цели во Русија.

Американскиот претседател Џо Бајден „неодамна му наложи на својот тим да се осигура дека Украина може да користи оружје испорачано од САД за одбранбени операции во областа Харков, за да може Украина да возврати на руските сили кои ги напаѓаат или се подготвуваат да ги нападнат“, рече американски официјален претставник за RSE.

„Нашата политика за забрана на употреба на ATACMS или удари од долг дострел во Русија не е променета. 

Политико беше првиот кој пишуваше за промената на пристапот.

„Украина има право да таргетира цели во Русија“, рече Џек Ватлинг, истражувач во Кралскиот институт за Обединети услуги во Лондон, за време на подкаст на Financial Times пред официјалното соопштение. „Таа е во војна со Русија, а Русија секојдневно погодува цели во Украина.

Но, тој рече дека прашањето за тоа каков вид оружје ќе и биде дозволено да користи Украина ќе направи значителна разлика. Хаубици кои пукаат преку граница е една работа, ракетите со долг дострел Storm Shadow или ракетите Scalp homing или ракетите ATACMS се друго.

„Мислам дека ако само повлечеме јасна линија и речеме „Удари во Русија? Не.' „Тоа не е многу корисно“, рече тој. „Но, ние исто така треба да цениме дека постојат различни типови на штрајкови со користење на различни типови системи кои повторно носат многу различни ризици“. 

Црвени линии

Русија претходно го предупреди Вашингтон дека снабдувањето на Украина со оружје со долг дострел ќе „ги премине црвените линии“. Но, дури и кога испораките на оружје од Запад се зголемуваа и зачестија, Русија се воздржуваше од таргетирање на контингенти или магацини за оружје каде што може да се складира.

Запрашан за наводната промена во американската политика, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, тврдеше дека Москва не знае ништо за тоа и сугерираше дека руската влада не го гледа тоа како значајна промена во статус кво.

„Добро е познато дека американското оружје веќе е употребено во обидите за гаѓање на руска територија“, рече Песков на 31 мај. „Доволно ни е да знаеме и тоа е многу истакнат доказ за нивото на вмешаност на САД во овој конфликт.

Со месеци, Украина со ентузијазам ангажираше цели на Крим, полуостров на Црното Море што Русија го зазеде во 2014 година. Русија има значајни војници, авиони и опрема распоредени таму, а да не зборуваме за поморски бродови од Црноморската флота, кои до неодамна беа со седиште во пристаништето во Севастопол. 

Кон крајот на април, Украина го искористи ATACMS, или воен тактички ракетен систем, за да го таргетира аеродромот во Џакој, Крим. Иако Украина доби верзија на ATACMS со помал дострел, нападот Џанкој ја означи првата употреба на моделите со подолг дострел, кои беа тајно испорачани од САД неколку месеци претходно.

Russia says it could target Western arms supplies to Ukraine

Украина, исто така, користеше британско-француски ракети „Олуја сенка“ за цел на руските поморски објекти на Крим.

Бидејќи Соединетите Држави, како и поголемиот дел од меѓународната заедница, не ги признаваат руските претензии за Крим, имало малку или никакви ограничувања за Украина насочени кон локации на полуостровот.

Украинските сили со месеци имаат проблеми на бојното поле, што делумно е предизвикано од паузата во испораката на оружје од САД поради внатрешно политички несогласувања во Вашингтон.

Нивните проблеми се продлабочија на 10 мај кога десетици илјади руски војници ја преминаа границата северно од градот Харков, отворајќи нова офанзива и принудувајќи ги украинските команданти да распоредат поискусни единици во регионот од други жаришта.

Промената на политиката „ќе и овозможи на Украина да ги таргетира руските трупи, особено цели со висока вредност како командни и контролни елементи, артилерија, логистика и единици за противвоздушна одбрана лоцирани на руска територија во близина на Харков и концентрирање или вежбање во идните операции против Украина“, напиша тој. е Мик Рајан, пензиониран генерал-мајор на австралиската армија.

„Ова е тип на оперативен удар, способност да се уништат руските воени сили пред да се заложат за борбени операции, што е од суштинско значење додека Украина ги обновува своите сили во 2024 година“.

Една од причините зошто Русија во моментов постигнува успех е нејзината доминација во воздухот. Русија можеше да користи млазни бомбардери со разурнувачки ефект, рече Јохан Норберг, висок аналитичар и експерт за руската војска во Шведската агенција за одбранбено истражување FOI.

Украина не беше во можност да се повлече поради недостатокот на робусна противвоздушна одбрана како што се американските системи Patriot.

Со западното вооружување и способноста да ги нападне руските аеродроми, Украина треба да може да ја намали способноста на Русија за ефективно напаѓање со авиони, рече Норберг.

„Тие мора да се движат понатаму, што ги отежнува работите во однос на зачестеноста на летовите што можете да ги правите над Украина“, рече тој за РСЕ.

„И тогаш военото образложение е јасно. Можев да најдам други аргументи, како на пример напад на командни пунктови подлабоко во Русија или разни логистички центри. Но, мислам дека воздушната моќ е еден од најголемите проблеми на Украина во моментов“.

Бавно „готвење на жабата“

Не е сосема јасно што ја поттикна администрацијата на Бајден да ја промени својата политика. Државниот секретар Ентони Блинкен, кој отпатува за Киев во април, наводно добил отрезнувачка оценка за способноста на украинската војска да ги брани позициите.

EXPLAINER: Weapons used in the Russia-Ukraine war | AP News

Во Конгресот, пратениците од двете партии ја критикуваа Белата куќа за задржување на Украина.

Обраќајќи му се на Блинкен на сослушувањето на Комитетот за надворешни работи на Претставничкиот дом на 22 мај, републиканскиот претседател на Комитетот, Мајкл Мекејл, ја обвини администрацијата на Бајден, или поточно советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џек Саливан, дека создал „засолниште“ за руските сили преку границата.

Германија, која беше една од најколебливите членки на НАТО алијансата кога е во прашање западното оружје, на 31 мај сигнализираше дека се согласува со новата политика на САД. Украина во неколку наврати побара од Берлин крстаречката ракета Taurus KEPD-350.

Во текот на изминатите две недели, зголемен број членки на НАТО ја поддржаа поагресивната употреба на различни западни оружја за гаѓање цели во самата Русија.

„Сепак, во однос на оружјето што може да оперира на долги растојанија од стотици километри, сè уште постои неподготвеност од наша страна“, рече германскиот министер за одбрана Борис Писториус за време на посетата на Молдавија.

„Гледајќи каде сме денес, каде оставаме проектили, оклопни возила, што мислите, тоа не би се сметало пред две години. Но, се се прави многу постепено“, изјави Норберг. „Дали ова беше намерно, на некој начин, полека да се готви жабата и да не се премине никакви руски црвени линии, или само поради долготрајното одлучување на Запад, не знам.

Она што ја комплицира дискусијата е подготвеноста на Украина да нападне руски цели, цивилни или воени, сама, со сопствена технологија, најверојатно без одобрение од САД и НАТО. Нападот на радарот Воронеж-М во близина на градот Орск на 27 мај беше последниот пример.

Тоа наиде на критики од некои експерти за контрола на оружјето кои велат дека е потенцијално опасно Украина да гаѓа воени објекти кои се користат за нуклеарно одвраќање, а кои не се директно поврзани со конфликтот во Украина.

 

Biden allows Ukraine to use US arms against Russia for Kharkiv

 
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани