Принцезата Калина од Бугарија и нејзиното семејство во Софија на свечениот погреб на царот Фердинанд.
  Објавено на
share

 Принцезата Калина од Бугарија и нејзиното семејство во Софија на свечениот погреб на царот Фердинанд.


Княгиня Калина отказва да живее във Врана

Принцезата Калина не сакала да живее во Врана

Принцезата Калина реши да се врати во татковината на нејзиниот татко. Но, тој одби да се насели во палатата во Врана. Наместо тоа, таа доби свој дом во нашата земја.

Купувањето на имотот е направено неколку дена пред принцезата да го прослави својот 50-ти роденден на 19 јануари. Таа заедно со сопругот Китин Муњоз и нивниот син Симеон-Хасан ја прославува својата годишнина во новиот дом. Калина е единствената ќерка на кралот Симеон II и единствената што избрала да живее во својата татковина. Но, таа категорично одби да ги искористи сите додатоци на животот во палатата „Врана“.

Самата принцеза изразила желба да има свој дом во Софија. Јавор Кирилов, кој е ПР на семејството изјави дека не е стан, туку куќа. Тој одби да прецизира пред новинарите на „Телеграф“ дали се работи за изнајмување или купување на имотот, пишува Maritsa.bg повикувајќи се на изданието.

Калина и Китин викендов отидоа во Бистрица на снимањето на официјален портрет на принцезата по повод нејзиниот јубилеј. На снимањето учествуваа и познатите фолкерки, попознати како бистричките баби. Етнологот Нели Овнарска објави снимка од работниот процес на мрежата, принцезата Калина одбива да живее во Врана. етнографска точност на носијата.

Во проектот учествуваа странски фотографи. Повод за фотографиите е серијалот филмови за сите локалитети на УНЕСКО кај нас, кои ќе ги сними сопругот на принцезата, пишува Maritsa.bg.


 
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани