ОВА СЕ НОВИ СТРАШНИ ДЕТАЛИ ЗА СМРТТА НА МАЛА ВАЊА: Обвинителството објави убиство на девојка во Македонија
  Објавено на
share

 

ОВА СЕ НОВИ СТРАШНИ ДЕТАЛИ ЗА СМРТТА НА МАЛА ВАЊА: Обвинителството објави убиство на девојка во Македонија

 

 

 

Основното јавно обвинителство Скопје денеска до Основниот кривичен суд поднесе обвинителен акт против четири лица за случајот за убиството на малите Вања Горчевски од Скопје и Панчо Жежовски од Велес.

Како што е наведено, се гонат три лица - кривичното дело убиство од член 123 став 2 точка 1 и точка 7 с. со член 22 КЗ и едно кривично дело - Убиство од чл.123 ст.2 точка 1 и точка 4 с. со уметност. 22 од КЗ и две казни од чл. 123 ул. 3 CC.

 

Тие се гонат и за кривично дело – грабнување од чл.141 ст.2 кв со ст.1 кв од чл.22 од Кривичниот законик и едно кривично дело грабнување од чл.141 став с. со член 22 од Кривичниот законик.

Обвинителството тогаш откри нови детали за убиството на девојката од Скопје.

„Како соизвршители, заедно со уште едно осомничено лице кое е под истрага за истите кривични дела, го планирале киднапирањето на 14-годишната Вања Горчевска за да натераат член на нејзиното потесно семејство да даде пари за откуп.

На 22.11.2023 година заеднички го киднапирале повредениот Панчо Жежовски во Велес, со намера да го принудат да им го предаде своето возило „цитроен“ за да го употребат за киднапирање на дете во Скопје.

Пријавените отишле во куќата на оштетениот, физички го совладале и го врзале, а потоа го ставиле во багажник и се упатиле кон местото викано „Рудник“ во околината на Велес, каде од себичност и на свиреп начин намерно му го одзеле животот со огнено оружје - пиштол калибар 9 мм“ , се наведува во обвинението.

Се наведува и дека на 27.11.2023 година, пријавениот и осомничениот со помош на четвртообвинетиот, на влезот од зградата на улицата „Наум Наумовски Борче“ во Скопје киднапирале девојка.

Вања Горчевска

„Откако претходно обвинетиот татко на детето, преку првоосомничениот, дал инструкции за времето кога девојчето ќе тргне само за да оди на училиште, тројцата сега обвинети дошле до влезот од зградата во која живеело детето. Тие ја отвориле врата од влезот на зградата со шрафцигер, а кога девојчето излегло од лифт ја фатиле, ја совладале и ја врзале заканувајќи и се да не вреска бидејќи ќе ја застрелаат и ја ставиле во вреќа за спиење со отворен патент и со автомобил ја однел до местото викано „Дупки“, во село Бразда во обвинителниот акт.

„Таму на свиреп начин намерно и го одзеле животот на малолетничката, така што првопријавениот и задал прострелна рана со истрел од пиштол калибар 9 мм, а пријавените го закопале телото во претходно ископана дупка“, додадена.

Како што се посочува, тогаш на нива покрај земјениот пат, во село Бразда, запалиле автомобил „цитроен“ со регистерски таблички од Велес, за што употребиле бензин во кофа која ја набавил еден од обвинетите.

„Таткото на девојчето им помогнал да го реализираат нивниот план и се товари за помагање во кривично дело – киднапирање од чл.141 ст.1 кв чл.24 од Кривичниот законик“, се додава.
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани