Сите знаеме дека свежите производи се добри за нас , но овошјето, зеленчукот и билките имаат тенденција брзо да пропаѓаат ако не се изедат.

Тоа е затоа што дури и по бербата , производите од живи растенија имаат тенденција да ги продолжат своите биолошки процеси. Ова вклучува дишење: производство на енергија од складирани јаглехидрати, протеини и масти додека се ослободува јаглерод диоксид и водена пареа. (Досега сте нашле компир што никнува во вашата оставата, чајната кујна?)

Згора на тоа, свежите производи исто така лесно се расипуваат благодарение на различните микроби - и безопасни и оние кои можат да предизвикаат болест, наречени патогени.

Едноставното џвакање работи во фрижидер нема да го реши проблемот, бидејќи различните видови растенија различно ќе реагираат на тоа како се чуваат.

Значи, како можете да се борите против отпадот од храна и да ги одржувате производите свежи подолго време? За среќа, постојат неколку корисни совети.

Свежината и квалитетот започнуваат на фармата

Земјоделците секогаш имаат за цел да го соберат производот кога е во оптимална состојба, но и факторите пред бербата и по бербата ќе влијаат на свежината и квалитетот дури и пред да го купите.

Фактори пред бербата се земјоделски, како што се климатските услови, типот на почвата и достапноста на вода. Факторите по бербата вклучуваат миење и чистење по бербата, транспорт и дистрибуција, преработка и пакување и складирање.

Како потрошувачи, не можеме директно да ги контролираме овие фактори - понекогаш зеленчукот што го купуваме едноставно нема да биде толку добар. Но, можеме да внимаваме на работи кои ќе влијаат на производот штом ќе го донесеме дома.

Една главна работа на која треба да внимавате се модринки, ранети или оштетени производи. Ова може да се случи во која било фаза од ракувањето по бербата и навистина може да го забрза распаѓањето на вашиот зеленчук и овошје .

Губењето на влагата преку оштетената кожа го забрзува влошувањето и губењето на хранливи материи. Оштетувањето, исто така, го олеснува навлегувањето на расипаните микроорганизми .

Да се R03;R03;измие или да не се мие?

Не треба да го миете производот пред да го складирате. Многу од она што го купуваме е веќе комерцијално измиено. Всушност, ако ги миете производите и не можете целосно да се исуши, додадената влага може да го забрза распаѓањето во фрижидерот.

Но, перењето на производите непосредно пред употреба, важно е да се отстрани нечистотијата и патогените бубачки.

Не користете оцет во водата за перење и покрај тоа што го гледате на социјалните мрежи. Истражувањата покажуваат дека оцетот нема ефект врз намалувањето на микробното оптоварување на свежите производи.

Слично на тоа, не користете сода бикарбона. Иако постојат некои докази дека сода бикарбона може да ги отстрани остатоците од пестициди од површината на некои производи, тоа не е препорачливо дома. Само користете обична вода од чешма.

Локација, локација, локација

Главната работа што ви треба е правилниот тип на пакување и правилната локација - сакате да управувате со губењето на влагата, распаѓањето и зреењето.

Трите главни опции за складирање се на шалтер, во фрижидер или на „ладно, суво и темно место“, како што е оставата, чајната кујна. Еве неколку вообичаени примери на производи и каде најдобро да ги ставите.

Бананите, кромидот, лукот, компирот, слаткиот компир и целата тиква ќе бидат подобри во темна оставата, чајната кујна или шкафот. Не чувајте компири и кромид заедно: кромидот произведува гас наречен етилен што го прави компирот побрзо да се расипува, додека високата влажност во компирот го расипува кромидот.

Всушност, не чувајте заедно овошје како јаболка, круши, авокадо и банани, бидејќи овие овошја ослободуваат етилен гас додека созреваат, со што блиските овошја созреваат (и потенцијално се расипуваат) многу побрзо. Тоа е, освен ако не сакате брзо да ги зреете вашите плодови.

Сите лиснати зелени, моркови, краставици, карфиол и брокула најдобро ќе бидат во фиоката со ниска влажност (crisper) во фрижидерот. Можете да ги ставите во перфорирани пластични кеси за да ја задржат влагата, но да го одржуваат протокот на воздух.

Но, не ги ставајте во целосно затворени кеси бидејќи тоа може да го забави зреењето додека го зароби јаглерод диоксидот , што ќе доведе до распаѓање и лоша миризба.

Некои овошја, исто така, најдобро ќе бидат во фрижидер. На пример, јаболката и цитрусните овошја, како што се портокалите, може да се чуваат свежи подолго во фрижидерот (фиока за крцкање), иако можат да останат на собна температура за кратки периоди.

Сепак, не чувајте ја лубеницата предолго во фрижидер, бидејќи ќе го изгуби вкусот и длабоката црвена боја доколку се чува во фрижидер подолго од три дена .

Повеќето билки и некои лиснати зеленчуци - како целер, млад кромид и аспарагус - може да се чуваат со стебла во вода за да бидат остри. Чувајте ги на добро проветрено место и подалеку од директна сончева светлина, за да не се загреат премногу и да не венеат.

https://www.youtube.com/watch?v=cHu10C1DAds

Експериментирањето дома е добар начин да ги пронајдете најдобрите начини за складирање на вашите производи.

Борете се со отпадот од храна и експериментирајте

Не купувајте премногу. Секогаш кога е можно, купувајте само мали количини за да не треба да се грижите да ги одржувате свежи. Никогаш не купувајте модринки, ранети или оштетени производи ако планирате да ги чувате повеќе од еден ден.

„Обработете“ го вашиот зеленчук за складирање. Ако навистина купувате голема количина - можеби на големо се продаваше опција - размислете да го претворите производот во нешто што можете да го чувате подолго. На пример, пирето од банана направено од навистина зрели банани може да се чува до 14 дена на 4°C . Можете да користите замрзнување, бланширање, ферментација и конзервирање за повеќето зеленчуци.

Размислете за вакуумско запечатување. Вакуумското пакување на зеленчук и бобинки може да ги одржува свежи и подолго. На пример, гравот затворен со правосмукалка може да се чува до 16 месеци во фрижидер, но ќе трае само околу четири недели во фрижидер незапечатен .

Водете евиденција. Наредете го фрижидерот за да можете лесно да ги видите производите и искористете го сето тоа пред да изгуби свежина.

Експериментирајте со хакови за складирање. Социјалните медиуми се полни со совети и хакери за тоа како најдобро да се складираат производите. Претворете ја вашата кујна во лабораторија и испробајте ги сите совети за кои сте љубопитни - можеби едноставно ќе функционираат. Можете дури и да ги користите овие експерименти како начин да ги научите вашите деца за важноста од намалување на отпадот од храна.

Растете некои од вашите. Ова не е изводливо за сите нас , но секогаш можете да пробате да имате некои билки во саксии за да не треба да се грижите дали ќе ги одржувате свежи или ќе користите огромен куп нане одеднаш. Одгледувањето на сопствени микрозелени би можело да биде исто така корисно.Разговорот

Сенака Ранадира , вонреден професор на Универзитетот во Мелбурн