ДРСКО ОДНЕСУВАЊЕ НА МАЈКАТА НА ДЕДЕТО КОЕ ИЗВРШИ МАСАКР ВО УЧИЛИШТЕ ВО БЕЛГРАД
  Објавено на
share

ДРСКО ОДНЕСУВАЊЕ НА МАЈКАТА НА ДЕДЕТО КОЕ ИЗВРШИ МАСАКР ВО УЧИЛИШТЕ ВО БЕЛГРАД

 

Во Вишиот суд во Белград, мајката на момчето кое го започна масакрот во основното училиште „Владислав Рибникар“, М.К негираше вина и го предизвика гневот на родителите кои нејзиното излагање го коментираа со зборовите „Не можам да слушам литературни дела. " и "имаше доволно лаги"

М.К., мајката на момчето убиец кое вчера ја негираше вината пред повисокиот суд во Белград и се обиде да каже колку и е жал за масакрот што нејзиниот син го изврши на 3 мај минатата година во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Врачар, ги шокираше сите. присутна во судницата со одговор од каде нејзината ДНК на чаурата пронајдена во училницата по историја каде што малолетниот убиец пукал во децата од класот на кој одел.

МК
МК ФОТО: ЗОРАНА ЈЕВТИЌ
 

Пуштете ја вашата фантазија - МК дрско одговори на конкретно прашање, не сакајќи да открие како го оставила силниот биолошки материјал на школката, а со тоа и не дали шпекулациите кои кружат во јавноста, дека таа лично го пополнила, се точно оружје.

Таткото на Анџелина на суд
ТАТКОТО НА АНЏЕЛИНА НА СУД ФОТОГРАФИЈА: ЗОРАНА ЈЕВТИЌ

Годишнина

Анџелина почина на денот на судењето

Анџелина Аќимовиќ вчера пред точно една година ја загуби битката за живот на Детската клиника во Тиршкова . Девојчето кое беше тешко рането на 3 мај во училница 12 дена се бореше за живот.

Инаку, мајката на момчето убиец по професија е стручњак за ДНК и била вештак и давала вештачење во бројни судски предмети.

Обвинението на Вишото јавно обвинителство во Белград ја товари за кривично дело недозволено поседување оружје и муниција.

- На почетокот на своето излагање, односно излагањето на својата одбрана, таа се обиде како и нејзиниот сопруг В.К на претходните судења да ја глуми жртвата и да покаже сочувство со членовите на семејствата на убиените деца и работниците од обезбедувањето. Таа дури и изрази сочувство зад говорникот на судот, но колку искрено се чувствуваат родителите кои ги загубија своите најблиски во нејзините зборови најдобро говори фактот што еден од татковците гласно рече „Не можам да ги слушам овие литературни дела “ стана и ја напушти судницата - откри изворот Курир.

За време на нејзиното излагање од судницата еден по друг излегуваа таткото на убиената Ангелина Аќимовиќ, Анѓелко, како и татковците на Андријана Дукиќ, Дана Дукиќ и Мара Анѓелковиќ, Бранко Анѓелковиќ.

Иако не сакаа да зборуваат за причините за напуштањето на судницата само половина час откако почна сведочењето на мајката на момчето убиец, нашиот извор открива дека биле револтирани што мајката, како и нејзиниот сопруг претходно, се обидува целосно да отфрлаат секаква вина за најгрозоморното злосторство во историјата на Србија , кое го извршил нивниот тринаесетгодишен син.

Зора Добричанин Никодиновиќ
ЗОРА ДОБРИЧАНИН НИКОДИНОВИЌ ФОТО: КУРИР

Зора Добричанин Никодиновиќ

Родителите бараат одговори, но не ги добиваат

Оние кои имаа сила да останат позади ја напуштија судницата вознемирени. Адвокатката Зора Добричанин Никодиновиќ, која ги застапува семејствата, по денешното судење изјави дека атмосферата била тешка за сите жртви.

-Среќно на сите што не се во судница бидејќи атмосферата е болна и тешка. Се изведува одбраната на обвинетиот, која ќе продолжи на следното рочиште. Тешко е кога на едната страна го имаш семејството на момчето кое е одговорно за убиствата, а на другата страна родителите на убиените и ранетите деца, сестрата на Драган Влаховиќ, кои бараат одговор на прашањата, но се не добивајќи ги – рече адвокатот по судењето.

Покрај болната и тешка атмосфера во судницата за сите жртви, вчерашното судење наводно го одбележа и бурна расправа меѓу адвокатите кои ги бранат родителите на момчето убиец и обвинителите кои го застапуваат обвинението.

- Откако ја изнесе одбраната на мајката на момчето убиец, адвокатите и поставија прашања, но двете обвинителки протестираа бидејќи прашањата сугерираат дека таа дава различни одговори од она што го кажа во одбраната, а се однесува на делот на нејзината одбрана. за стрелачкиот тренинг на момчето во стрелиштето каде го однел татко му - објаснува нашиот соговорник.

Обвинителството, додава тој, неколкупати интервенирало поради незаконски прашања на одбраната, но и родителите на убиената Ема Кобиљски.

- Родителите на Ема Кобиљски останаа во судницата, но во еден момент ни тие не можеа да останат смирени за она за што зборуваат мајката и нејзините бранители, па рекоа: „Нема повеќе лаги“ - открива нашиот соговорник.

Да потсетиме дека претходно таткото на момчето убиец ја негираше вината и при презентацијата наводно инсистирал дека „тие се угледно семејство “ и дека не треба да оди „во затвор за нешто што не го направил“.

Продолжението на судскиот процес е закажано за 21 мај, кога мајката на момчето убиец треба да продолжи да одговара на прашањата на родителите на жртвите и ранетите, бидејќи одби да одговори на прашањата на нивните адвокати, застапници.

превдено од https://www-kurir-rs.translate.goog/crna-hronika/4391266/sramna-odbrana-majke-decaka-ubice-pred-sudom x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=mk&_x_tr_hl=mk&_x_tr_pto=wapp
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани