КУЧЕТО РОБОТ НА БОТОН ДИНАМИКС ДОБИ КРЗНО ... сега е како лик од цртаните аманеде
  Објавено на
share

КУЧЕТО РОБОТ НА БОТОН ДИНАМИКС ДОБИ КРЗНО

... сега е како лик од цртаните аманеде 


Meet Sparkles! Boston Dynamics' robot dog, Spot, wears a blue sparkly pooch  costume as it performs an impressive dance routine - but terrified viewers  claim the outfit 'just adds fuel for nightmares' |


Ботови со крзно

Роботичката компанија Boston Dynamics објави видео од своето роботско куче Spot Mini облечено во заслепено крзно, „обичен костим“ наменет за „истражување на раскрсниците на роботиката, уметноста и забавата“.

Поинаку кажано, славното роботско куче на компанијата е претворено од дистописка машина со четири нозе во застрашувачка марионета наречена „Спарклс“ - и не можеме да ставиме прст зошто точно постои, освен да им даваме на децата кошмари за единственоста.

Нормално, интернетот имаше ден на терен со видеото.

„Сите сакаат да го галат кучето додека вратот не му се издигне четири стапки“, се пошегувал еден од коментарите.

„Конечно го направивме тоа“, напиша друг корисник. „Луѓето измислија: куче“.

 

Синиот период

Boston Dynamics беше некарактеристично нејасен во врска со намерата зад нејзиниот нов кожен изум. На видеото се гледа како крзнениот танц танцува заедно со својот соблечен колега, се тресе од страна на страна, па дури и ги допира носовите во еден момент.

Познато е дека компанијата објави видеа од своите роботи како танцуваат на музика  за да ја покажат својата агилност. На пример, во 2018 година, компанијата сподели видео од своето куче робот Spot како го тресе до „Uptown Funk“ на Марк Ронсон.

Веста доаѓа и две недели откако компанијата ја покажа својата најнова креација со двоножје , наследник на нејзиниот робот Atlas кој е многу потенок и полесен.

Што се однесува до вработливоста на Sparkles, сè уште не сме сигурни како неговите танцови движења ќе се преведат во детска забава.

Но, можеби имајќи го во интеракција со куче од реалниот живот може да се направат некои забавни снимки.

„Сакам цела сезона на „кучиња кои реагираат на Спарклс“, предложи еден коментатор.

Meet Sparkles! Boston Dynamics' robot dog, Spot, wears a blue sparkly pooch  costume as it performs an impressive dance routine - but terrified viewers  claim the outfit 'just adds fuel for nightmares' |Boston Dynamics just made its robot dog even more terrifying | Tech News |  Metro News

 
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани