Републиканците во Претставничкиот дом гласаа за импичмент за Алехандро Мајоркас во вториот обид по срамниот неуспех минатата недела за: „висок криминал злосторства и прекршоци“ на секретарот на Бајден за кризата на јужната граница, сега ќе бидат предадени на судење во Сенатот
  Објавено на
share

 

Републиканците во Претставничкиот дом гласаа за импичмент за Алехандро Мајоркас во вториот обид по срамниот неуспех минатата недела за: „висок криминал злосторства и прекршоци“ на секретарот на Бајден за кризата на јужната граница, сега ќе бидат предадени на судење во Сенатот

  • Написите го обвинуваат Мајоркас дека не го почитувал американскиот закон за имиграција и го лажел Конгресот за состојбата на границата меѓу САД и Мексико.
  • Мерката помина со еден глас откако тројца републиканци, Кен Бак, Р-Коло, Мајк Галагер, Р-Вис и Том Меклинток, Р-Калифорнија, им се придружија на демократите за да се спротивстават
  • „Историјата нема да гледа љубезно на републиканците во Претставничкиот дом за нивниот бесрамен чин на неуставна партизација“, ужасна претседателот Бајден по гласањето. 
  • Имаше милиони средби со илегални мигранти од страна на американските погранични службеници откако Бајден ја презеде функцијата 

Републиканците во Претставничкиот дом конечно гласаа за импичмент на Секторот за домашна безбедност. Алехандро Мајоркас  точно една недела по нивниот прв обид спектакуларно не успеа. 

Двата члена на импичмент го обвинуваат највисокиот граничен функционер на претседателот Бајден, Мајоркас, дека не го почитувал законот за имиграција и дека го лажел Конгресот  за состојбата на границата меѓу САД и Мексико. 

Тој е првиот владин функционер кој е отповикан во речиси 150 години и сега се соочува со можно судење во  Сенатот контролиран од демократите , кој се очекува да го ослободи од обвинението.

Мерката беше усвоена со само еден глас - 214 за и 213, откако тројца републиканци, пратениците Кен Бак, Р-Коло, Мајк Галагер, Р-Вис и Том Меклинток, Р-Калифорнија, им се придружија на  демократите  за да се спротивстават на тоа велејќи дека ќе да биде „неуставен“ и да направи „лош преседан“ за Републиканската партија во иднина.

„Историјата нема да гледа љубезно на републиканците во Претставничкиот дом за нивниот бесрамен чин на неуставна партизација“, ужасна претседателот Бајден по гласањето. 

„Да се R03;R03;откажете од вистинските решенија токму кога тие се најпотребни за да се игра политика не е она што американскиот народ го очекува од нивните лидери“, напиша тој во изјавата. „Конгресот треба да дејствува за да ми ги даде мене, секретарот Мајоркас, и мојата администрација потребните алатки и ресурси за решавање на ситуацијата на границата“. 

Имаше милиони средби со илегални мигранти од страна на американските гранични службеници откако Бајден ја презеде функцијата, а околу 10.000 влегуваа секој ден во декември - статистика што ја уништува историјата.

Републиканците во Претставничкиот дом конечно гласаа за импичмент на Секторот за домашна безбедност.  Алехандро Мајоркас на нивниот втор обид по минатонеделниот спектакуларен неуспех.  Написите го обвинуваат Мајоркас дека не го почитувал американскиот закон за имиграција и го лажел Конгресот за состојбата на границата меѓу САД и Мексико.
 
Републиканците во Претставничкиот дом конечно гласаа за импичмент на Секторот за домашна безбедност. Алехандро Мајоркас на нивниот втор обид по минатонеделниот спектакуларен неуспех. Написите го обвинуваат Мајоркас дека не го почитувал американскиот закон за имиграција и го лажел Конгресот за состојбата на границата меѓу САД и Мексико.
 
Имаше над еден милион илегални мигранти средби на американските гранични службеници откако Бајден ја презеде функцијата - статистика што ја разбива историјата
Имаше над еден милион илегални мигранти средби на американските гранични службеници откако Бајден ја презеде функцијата - статистика што ја разбива историјата
 

По гласањето, претседавачот за домашна безбедност Марк Грин и пратеничката Марџори Тејлор Грин, Р-Га., кои работеа да ги доведат написите на подот, се прегрнаа еден со друг на подот во Домот. 

Запрашан дали е загрижен кој ќе го замени Мајоркас доколку биде сменет од функцијата, Грин им рече на новинарите:  „Секако дека сум, но ако таа личност не си ја заврши работата добро, ќе го отповикаме и неговиот а**“. 

Двајца републиканци - пратениците од Флорида, Марија Салазар и Брајан Маст, и двајца демократи, Џуди Чу, Калифорнија и Лоис Френкел, Флорида, го пропуштија гласањето. 

Одделот за домашна безбедност веднаш ги искина републиканците во Претставничкиот дом за отповикување на секретарот, а истовремено го убиваше договорот  за имиграција и странска помош на Сенатот  .

„Републиканците од домот ќе бидат запаметени во историјата по тоа што го газеа Уставот заради политичка корист, наместо да работат на решавање на сериозните предизвици на нашата граница“, рече портпаролката на ДХС, Миа Еренберг. 

„Додека секретарот Мајоркас им помагаше на група републикански и демократски сенатори да развијат двопартиски решенија за зајакнување на безбедноста на границите и да ги добијат потребните ресурси за спроведување, републиканците во Претставничкиот дом потрошија месеци со овој неоснован, неуставен импичмент“.

Републиканците се обидоа да ја усвојат резолуцијата минатата недела, но таа не успеа бидејќи погрешно го процениле бројот на демократите кои ќе присуствуваат со лидерот на мнозинството Стив Скализ на лекување од рак. 

Тие дури и го вратија пратеникот Хал Роџерс, Р-Ки., со полна заграда на градите и вратот по сообраќајна несреќа за да гласаат. Но, демократите доживеаја неочекувано изненадување среде првото гласање за импичмент: пратеникот Ал Грин, Д-Тексас.

Седејќи во инвалидска количка и сè уште облечен во своите пилинг без чевли, Грин штотуку имаше операција, но во последната секунда успеа да го даде последниот глас против отповикување на секретарот на DHS. 

По минатонеделниот  срамен неуспех,  републиканците во Претставничкиот дом побрзаа да ја усвојат резолуцијата во вторникот - неколку часа пред резултатите од трката за замена на поранешниот пратеник. Џорџ Сантос  на специјални избори во Њујорк. 

Ако победи демократот, ќе го намали нивното слабо мнозинство од 219 на 212 со уште едно клучно гласање. 


Скализ, Р-Ла., се врати  во Вашингтон откако доби третман со автологни матични клетки за мултипен миелом од рак на крвта. Тој сега е во „целосна ремисија“.

„Единствениот начин да се запре инвазијата на границата е да се замени администрацијата на Бајден на гласачките кутии“, напиша Меклинток на X. „Замената на еден левичар со друг е фантазија, не решава ништо, ја оправдува вината на Бајден и неуставно го проширува импичментот што еден ден ќе гризат републиканци“.

Неколку моменти по поразот од импичментот минатата недела, гласањето за понуда на Израел  од 17,6 милијарди долари не успеа да го собере двотретинското мнозинство што беше потребно да помине под суспензијата на правилата.

Написите конкретно го цитираат Мајоркас кој го прекршил американскиот закон кој наложува притвор на мигранти кои немаат овластување да бидат во земјата, надминувајќи ги неговите овластувања за условно ослободување со тоа што им дозволува на мигрантите да живеат и работат во САД додека чекаат да се слушнат барањата за азил. 

Мајоркас ги негираше таквите тврдења, а демократите инсистираат дека тој само ја спроведува политиката на администрацијата на Бајден. 

Граничната патрола достигна рекордни 249.785 апсења на границата со Мексико во декември, што е речиси една третина повеќе од ноември и 13 отсто повеќе од претходниот рекорд во декември 2022 година. 

Последниот секретар на Кабинетот кој беше отповикан беше воениот секретар Вилијам Белкнап во последните 150 години. 

Мајоркас го обвини „скршениот систем“ во неуспехот на Конгресот да дејствува - откако републиканците убиле договор за имиграција и странска помош за кој се преговараше во Сенатот. 

„Секако дека е криза и, добро, ние не сносиме одговорност за расипан систем“, рече Мајоркас. „И правиме огромна сума во тој расипан систем. Но, фундаментално, фундаментално, Конгресот е единствениот што може да го поправи“. 

Во меѓувреме, пратеникот Галагер, еден од републиканците кои гласаа против импичментот, во текот на викендот рече дека нема да бара реизбор на крајот на неговиот мандат. 

„Импичментот не само што нема да ја реши граничната криза на г-дин Бајден, туку исто така постави опасен нов преседан кој ќе се користи против идните републикански администрации“, напиша Галагер во ставот на Волстрит журнал за напорите за импичмент. 

За импичментот беше потребно само просто мнозинство за да се упатат написите до Сенатот, каде што горниот дом може да гласа против отворање на судење со просто мнозинство.

Сепак, републиканците веќе ги именуваа своите менаџери за импичмент за да го поднесат случајот за импичмент пред Сенатот: претседавачот за домашна безбедност Марк Грин, Тексас , шефот за надворешни работи Мајкл МекКол, Тексас, Марџори Тејлор Грин , Га., Бен Клајн, Вирџинија, Мајкл Гостин, госпоѓица, Енди Бигс, Ариз., Ендрју Гарбарино, Њујорк, Август Пфлугер, Тексас, Хариет Хејгеман, Вајо., Лорел Ли, Флорида. 

Но, дури и конзервативните републиканци во Сенатот сметаат дека напорите се залудни. 

Сенаторот Кевин Крамер, РНД, ја нарече „најглупавата вежба и користење на времето“ минатата недела.

Сенаторот Томи Тубервил, Р-Ала, рече дека импичментот е „губење“ освен ако тоа е претседателот Бајден и републиканците не треба да бидат повеќе фокусирани на тоа да го изнесат својот случај пред јавноста во изборна година. 

Републиканците во Претставничкиот дом целосно го отфрлија двопартискиот договор на Сенатот за имиграција и странска помош. 

Мигрантите се обидуваат да ја исечат оградата од бодликава жица поставена за да спречат влез на илегални мигранти преку Рио Браво/Гранде од Сиудад Хуарез, држава Чивава, Мексико на 12 февруари 2024 година

Мигрантите се обидуваат да ја исечат оградата од бодликава жица поставена за да спречат влез на илегални мигранти преку Рио Браво/Гранде од Сиудад Хуарез, држава Чивава, Мексико на 12 февруари 2024 година

Мерката беше усвоена со само еден глас - 214 наспроти 213, откако тројца републиканци, пратениците Кен Бак, Р-Коло, Мајк Галагер, Р-Вис и Том Меклинток, Р-Калифорнија, им се придружија на демократите за да се спротивстават.

Мерката беше усвоена со само еден глас - 214 наспроти 213, откако тројца републиканци, пратениците Кен Бак, Р-Коло, Мајк Галагер, Р-Вис и Том Меклинток, Р-Калифорнија, им се придружија на демократите за да се спротивстават.

„Она што е богато за мене е што говорникот вели дека законот за [границата] во Сенатот е ... мртов по пристигнувањето. А потоа продолжуваат со импичмент на секретар на кабинетот, кој очигледно е мртов по пристигнувањето“, рече Крамер. 

„Ќе биде мртов по пристигнувањето кога ќе дојде, но сепак ќе биде иста политика дури и ако Мајоркас си замине, бидејќи го имаме истиот претседател“, рече сенаторот Џејмс Ланкфорд, Р-Окла., кој потроши месеци преговарајќи за договорот за странска помош и имиграција со демократите. 

Претходно во вторникот, Сенатот усвои договор за странска помош од 95 милијарди долари, кој вклучува пари за Украина, Израел, Газа и Тајван -- со укинато на одредбите за имиграција. 

Спикерот Мајк Џонсон рече дека не планира да го стави пакетот во Претставничкиот дом, нарекувајќи го „недоволен“ без мерки за гранична безбедност, велејќи дека Сенатот „не успеал да го исполни моментот“.

„Сега, во отсуство на каква било промена на граничната политика од Сенатот, Домот ќе мора да продолжи да работи со своја волја за овие важни прашања“, продолжи Џонсон. „Америка заслужува подобро од статус квото на Сенатот“. 

Мајоркас во неделата рече дека не е одвратен од нападите на Републиканската партија врз него.  

„Тие се неосновани обвинувања, Кристен, и затоа навистина не сум расеан од нив и не сум фокусиран на работата на Одделот за домашна безбедност“, рече тој во емисијата „Запознајте го печатот“ на NBC со Кристен Велкер.

„Денес имам напорен ден. По шоуто, напорен работен ден. Имам напорен ден понеделник, вторник, среда и така натаму.' 
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани