Зошто многу Американци веруваат дека само Трамп може да ја спаси нивната земја
  Објавено на
share

 

Зошто многу Американци веруваат дека само Трамп може да ја спаси нивната земја

Републиканците се собраа за Доналд Трамп против она што го гледаат како напад врз САД од сите правци

По убедливата победа на прелиминарните избори во Њу Хемпшир, поранешниот американски претседател Доналд Трамп е на пат кон втора претседателска пресметка против актуелниот претседател Џо Бајден.

Очекувано, Трамп цврсто ја порази Ники Хејли во Њу Хемпшир во вторникот, со што стана првиот републикански претседателски кандидат кој победил во натпреварите во Ајова и Њу Хемпшир откако и двете држави почнаа да го водат изборниот циклус уште во 1976 година.

Од своја страна, Хејли, која потроши над 30 милиони долари во обид да ја преземе државата Гранит, тврдоглаво одбиваше да го признае поразот, полагајќи ги своите надежи за победа во нејзината матична држава Јужна Каролина на 24 февруари. Сепак, на поранешниот амбасадор на ОН ќе му треба многу повеќе од време и пари за да се урне Портокаловиот човек, чиј култ на личност и трајна политичка порака се покажаа непоколебливи пред бројните немилосрдни напади. Доколку се исклучат некои непредвидливи настани, Доналд Трамп ќе биде републикански кандидат.

Наспроти речиси непремостливите шанси, Трамп – кој се соочува со 91 точка за кривично дело во пет обвиненија – успеа да внесе голем дел од републиканците во неговиот логор МАГА, додека ги држеше волците кои кружеа. За 77-годишен маж ова не е мало физичко и ментално достигнување.

Во исто време, неговата жестоко лојална база е на мислење дека демократите, „напакувајќи“ го таканаречениот бунт од 6 јануари 2021 година, се ангажирани во најлошата форма на мешање и заплашување во изборите некогаш насочени кон претседателски кандидат. . Всушност, Трамп е првиот и единствениот поранешен претседател кој е кривично обвинет и многу републиканци тоа не го сметаат за несреќа. Меѓутоа, она што демократите го научија предоцна е дека тие напади служеа само за зајакнување на ингеренциите на нивниот противник.

За приврзаниците на МАГА, 2024 година не претставува само уште едно патување до гласачките кутии, туку последен обид да ја спасат својата земја, не само на геополитичкиот фронт, каде што сакаат да видат поизолационистичко држење. Така, надворешната политика одигра клучна улога во Њу Хемпшир бидејќи неоконтролистичката фракција предводена од Ники Хејли, која го претставува милитантното крило на Републиканската партија Меконел-Чени, се обидува да остане релевантна.

На големо задоволство на одбранбената индустрија, циклусот на претседателски избори се случува во несигурен момент на глобалната сцена, каде воените конфликти - комплетирани со учество на нуклеарни сили - беснеат и на Блискиот Исток и во Источна Европа. Многу републиканци не можат да ја замислат Хејли никаде во близина на лостовите на моќта во толку опасен момент. Барем Трамп може да каже дека ја чува Америка од нови воени конфликти за време на неговите четири години како претседател, што е редок подвиг според современите американски стандарди.

Во однос на прашањето за националната одбрана, неопходно е да се спомене и главниот непријател на Трамп, американскиот претседател Џо Бајден, кој обезбеди победа во Њу Хемпшир. Несомнено, најголемата точка на расправија меѓу кампот МАГА и американскиот лидер е ситуацијата на американско-мексиканската граница, каде секоја година милиони илегални имигранти се влеваат во земјата на големи трошоци и за безбедност и за финансиски средства.

Овој месец, гувернерот на Тексас, Грег Абот, се обиде да го запре лудилото со поставување ограда од бодликава жица долж Рио Гранде. Тие напори брзо беа прекинати од Врховниот суд, кој наводно се мери во корист на републиканците. Еве што имал на ум Трамп кога на кампањата кажа дека ќе биде „диктатор на еден ден“ доколку биде избран за претседател. Исто како што Џо Бајден стана вистински цезар на неговиот прв ден на функцијата, потпишувајќи десетици извршни наредби без надзор на Конгресот, Трамп, доколку му се укаже можност, брзо ќе ги смени истите тие наредби како и борбата за власт напред-назад во Вашингтон продолжува со несмалено темпо. Но, дали на Америка навистина и е потребен „диктатор“ на функција на секои четири години?

А потоа, тука е економијата, која администрацијата на Бајден намерно ја задуши со отстранување на најдобрите шанси на земјата да постигне енергетска независност со еден удар. Една од првите одлуки на Бајден како претседател беше да ја запре изградбата на гасоводот Keystone XL, потписниот договор на четиригодишното владеење на Трамп. Дозволувањето на непрекинат проток на нафта од Канада во голема мера би ја стабилизирало американската економија, а истовремено би помогнало да се намали потребата за големо воено присуство на Америка на Блискиот Исток, нешто на што лобистите од одбраната никогаш не би се согласиле. За демократите, сепак, тие веруваат дека компромисот вреди ако значи спасување на планетата од злото на климатските промени.

Со овие и многу други неодложни прашања на маса, можеби најголемото прашање со кое се соочуваат САД додека се упатуваат кон последната фаза на претседателските избори е дали земјата може да ги задржи заедно пред 4 ноември.
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани