Апокалипса тогаш: пред 40 години, ТВ-филм го спаси светот од нуклеарно уништување
  Објавено на
share

 

Апокалипса тогаш: пред 40 години, ТВ-филм го спаси светот од нуклеарно уништување

Филмот на ABC од 1983 година 'The Day After' - темата на нов документарен филм, како и на книга - не само што го разнесе умот на Америка (и на Роналд Реган), туку можеби го промени и текот на човечката историја.


ДЕНОТ ПОТОА, Џејсон Робардс, Џорган Џонсон, 1983 година.

Американците имаа многу избор за тоа што да гледаат на ТВ ноќта на 20 ноември 1983 година.

На CBS, тие можеа да уживаат во вечер со ситкоми, почнувајќи со Алиса, а потоа преминуваат на Џеферсонови и Добра ноќ, Бинтаун, конечно го завршуваат своето гледање во ударното време со епизода од серијата Трапер МД.

Од бројчаникот на NBC, имаше првиот дел од Кенеди, петчасовна мини-серија во која Мартин Шин направи Бахстонски акцент за да се прикаже, за промена, претседател кој не се вика Бартлет.

Но, повеќето луѓе - неверојатни 100 милиони - избраа да се приклучат на ABC, каде што го гледаа крајот на светот.

 

До слетувањето на Месечината, тешко е да се замисли ТВ-момент кој има поголемо влијание врз колективната психа од Денот потоа , драма со бели зглобови на ABC која ги прикажува последиците од нуклеарниот напад врз Соединетите држави. Се емитуваше пред 40 години - што се одбележува на 4 декември со нов документарец на PBS, Телевизиски настан, како и штотуку објавената книга за филмот, Апокалипса телевизија — не само што ја преплаши нацијата. Можеби, исто така, го смени текот на човечката судбина, која во тоа време, вжештената височина на Студената војна, се чинеше дека оди кон неизбежна атомска пресметка.

Тоа е историска стожерна точка која вреди да се одолговлекува за момент: Мрежата што го подготви The Love Boat и Three's Company, која го запозна светот со Donny & Мари и Љубовта, американски стил, можеби многу добро ја спасија планетата од нуклеарно уништување.

„Помислив дека тоа е вистина“, вели Николас Мајер (77), кој го режираше тричасовниот филм. „Филмот можеби навистина помогна да се спречи нуклеарна војна. Тоа секако го смени мислењето на една личност за оваа тема, а таа личност едноставно се случи да биде претседател на Соединетите Држави. Роналд Реган напишал за гледањето на филмот во своите мемоари. Неговиот биограф, кој помина три години во Белата куќа, рече дека единствениот пат кога го видел како се превртува Реган бил откако го гледал филмот. На крајот на краиштата, тоа го доведе Реган во таков пресврт, тој го потпиша Договорот за среден ракетен дострел, единствениот договор што некогаш резултирал со физичко демонтирање на нуклеарно оружје“.

Мозокот зад Денот потоа, оној кој ја заслужува најголемата заслуга не само за замислувањето на концептот, туку и за силно вооружување Еј-Би-Си не сакаше да го објави во етерот, беше покојниот Брендон Стодард, тогашен директор на мрежата задолжен за филмовите направени за ТВ на ABC. Стодард, кој почина на 77 години во 2014 година, веќе се прослави како продуцент на Roots од 1976 година, една од првите телевизиски мини серии и свој културен настан. Тој наводно ја добил идејата за Денот потоа додека го гледал Синдромот на Кина , филмот на Мајкл Даглас од 1979 година за речиси топење во нуклеарен реактор, кој, во ужасен пример на уметност имитирајќи живот, случајно беше објавен непосредно пред вистинската катастрофа на островот Три милји.

 

„Брендон беше запрепастен од островот Три милји“, се сеќава Мајер. „И така тој дојде до Денот потоа. „Што ако покажеме нуклеарна размена и што би се случило со обичните луѓе ако добијат нуклеарно оружје?“

Не е изненадувачки, врвните директори на ABC не беа целосно усогласени со визијата на Стодард. Во тоа време, најголемите хитови на мрежата беа сериите како Среќни денови и Кунг фу. Идејата да се направи ТВ-филм во кој обичните луѓе се разнесени од нуклеарна експлозија се чинеше дефинитивно лоша.

Но, Стодард не беше ништо ако не и упорен; тој го ангажираше ветеранот ТВ-писар Едвард Хјум, кој пишуваше за емисии како Барнаби Џонс и Улиците на Сан Франциско , да состави скрипта; Хјум, кој почина претходно оваа година, на 87-годишна возраст, прислушуваше приказна сместена во Лоренс, Канзас - географскиот центар на континенталните Соединетите Држави - која се фокусираше на тоа како преживеаните од нуклеарната размена ќе се справат со последиците од Армагедон.

The day after (1983) Full HD (english version) - Video Dailymotion

Некако, по многу компромиси - Стодард првично сакаше настан од две ноќи, но се реши за филм за една ноќ - сликата беше пуштена во продукција, со актерска екипа вклучувајќи ги Џејсон Робардс, Џон Литгоу, ЏоБет Вилијамс и Стив Гутенберг. Но, дури и по завршувањето на снимањето, беше тешка битка да се добие ABC да го пуштат филмот во етер.

Како прво, имаше значителен политички притисок. Конзервативните групи тргнаа во војна против мрежата, тврдејќи дека филмот е советска пропаганда дизајнирана да го поткопа американското нуклеарно одвраќање (иако сценариото на Хјум никогаш не идентификуваше кој го започна нападот против САД или зошто). За друг, темата на атомската војна беше, очекувано, радиоактивна за огласувачите. Тие почнаа да се повлекуваат во толпа.

 

„Џенерал Фудс, Џенерал Моторс, Џенерал Милс - сите генерали се упатија кон ридовите“, се сеќава Мејер.

Сепак, Стодард продолжи да форсира, а врвниот тим на ABC попушти, расчистувајќи ја неделата навечер во ноември за Денот потоа, давајќи им оставка на она што го беа сигурни дека ќе биде катастрофа за рејтингот. На крајот на краиштата, кој во здрав ум би сакал да гледа филм за крајот на светот?

Испадна, се разбира, речиси сите.

„Имав само пет години кога се појави на телевизија“, се сеќава Џеф Даниелс, сега 45-годишниот директор на Телевизиски настан, документарниот филм на PBS за Денот потоа. „Целото мое семејство гледаше во нашиот подрум во Квинс. Беа доволно паметни да ме стават во кревет пред да почнат да паѓаат бомбите, но сепак бев преплашен. Тогаш почнаа моите доживотни кошмари за нуклеарна војна.“

И не само неговиот. Целата нација - или барем 100-те милиони кои се вклучија во филмот, со што тој сè уште е најгледаниот ТВ-филм на сите времиња - беше трауматизиран. Разводната табла на Белата куќа светна со повици од преплашени граѓани, додека активистите против нуклеарно оружје започнаа движење „Да живее Лоренс“. Тед Копел посвети цела специјална вест на Денот потоа, поставувајќи ја клупата за сите ѕвезди - Вилијам Ф. Бакли, Карл Саган, Хенри Кисинџер , Роберт Мекнамара, Ели Визел - да дебатираат за американската нуклеарна политика.

„Има некои добри вести и веројатно ви требаат сега“, го започна емитувањето Копел. „Ако можете, погледнете брзо низ прозорецот. Сè уште е таму…“

 

Роналд Реган го гледал филмот во Кемп Дејвид и подоцна истиот ден ги запишал своите впечатоци во своите дневници. „Тоа го уништи Лоренс Канзас во нуклеарна војна“, напиша тој. „Тоа е моќно направено. Тоа е многу ефикасно и ме остави во голема депресија“. Четири години подоцна, во 1987 година, Реган ќе одлета во Рејкјавик, Исланд за да го испегла договорот за ICM со советската премиера Михаил Горбачов што резултираше со демонтирање на илјадници нуклеарни проектили.

 

А сепак, и покрај сето тоа, 40 години подоцна некои работи ни малку не се сменија. Неодамна, Мејер го рестартира филмот на мноштво стримери, ажурирајќи ја премисата со прикажување на влијанието на нуклеарната размена ширум светот, со заплетови поставени во различни градови низ светот.

„Никој не сакаше да го пипне", вели тој. „Тоа беше истата реакција што ја доби Брендон. „Кој сака да гледа филм за нуклеарна војна?“

линк од целиот филм на јутјуб https://www.youtube.com/watch?v=TOPaaHSjMcw

 
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани