Маријана Бахмајер, германската „Одмаздничка мајка“ која го застрела убиецот на своето дете среде неговото судење
  Објавено на
share

Маријана Бахмајер стана позната како „одмаздољубивата мајка“ кога на 6 март 1981 година во преполна судница го уби Клаус Грабовски, кому му се судеше за убиството на нејзината седумгодишна ќерка.

 Маријана Бахмајер, германската „Одмаздничка мајка“ која го застрела убиецот на своето дете среде неговото судење

На 6 март 1981 година, Маријана Бахмајер отвори оган во преполна судница во тогаш позната како Западна Германија. Нејзината цел бил 35-годишен сексуален престапник на кој му се суди за убиството на нејзината ќерка, а тој починал откако изел шест куршуми.

Веднаш, Бахмајер стана неславна личност. Нејзиното последователно судење, кое беше внимателно следено од германската јавност, го постави прашањето: дали нејзиниот напор да се одмазди за своето убиено дете е оправдан?

Маријана Бахмајер

Сојуз на Корнелија Гас/слика преку Getty ImagesМаријана Бахмајер беше осудена на шест години затвор откако го застрела силувачот и убиецот на нејзината ќерка во судница.

Четириесет години подоцна, случајот сè уште се памети. Германскиот медиум NDR го опиша како „најспектакуларниот случај на будна правда во германската повоена историја“.

Ќерката на Маријана Бахмаер, Ана Бахмаер е убиена ладнокрвно

Маријана Бахмајер на отворено

Патрик ПИЕЛ/Гама-Рафо преку Getty ImagesСлучајот на Бахмајер го подели јавното мислење: дали пукањето беше чин на правда или беше опасен будност?

Пред да биде крстена како германска „Одмаздничка мајка“, Маријана Бахмајер беше мачна самохрана мајка која водела паб и во 1970-тите Либек, град во тогашна Западна Германија. Таа живееше со своето трето дете, Ана. Нејзините две постари деца биле дадени на посвојување.

Ана беше опишана како „среќно, слободоумно дете“, но трагедијата се случи кога беше пронајдена мртва на 5 мај 1980 година.

Според NDR, седумгодишното девојче го прескокнало училиштето по расправија со нејзината мајка тој кобен ден и некако се нашло во рацете на нејзиниот 35-годишен сосед, локален месар по име Клаус Грабовски, кој веќе имал криминално досие за малтретирање деца.

Инспекторите подоцна дознале дека Грабовски ја чувал Ана во својот дом со часови пред да ја задави со гаќички. Останува непознато дали сексуално ја нападнал или не. Потоа го сокрил телото на детето во картонска кутија и го оставил на брегот на блискиот канал.

Грабовски беше уапсен истата вечер откако неговиот вереник ја алармирал полицијата. Грабовски го признал убиството, но негирал дека го малтретирал детето. Наместо тоа, Грабовски даде чудна и вознемирувачка приказна.

Убиецот тврдел дека го задавил малото девојче откако таа се обидела да го уценува. Според Грабовски, Ана се обидела да го заведе и се заканувала дека ќе и каже на мајка си дека ја малтретирал ако не и даде пари.

Маријана Бахмајер беше огорчена од оваа приказна и една година подоцна, кога Грабовски се упати на судење за убиството, таа се одмазди.

Германската „Одмаздничка мајка“ го застрела Грабовски шест пати

Клаус Грабовски

YouTubeКлаус Грабовски го признал убиството на Ана откако неговиот вереник ја известил полицијата.

Судењето на Грабовски веројатно беше болка во срцето за Бахмаер. Неговите бранители тврдеа дека тој дејствувал поради хормонална нерамнотежа која била предизвикана од хормонска терапија што ја добил откако бил доброволно кастриран неколку години претходно.

Во тоа време, сексуалните престапници во Германија често биле подложени на кастрација за да спречат рецидивизам, иако тоа не било случај за Грабовски.

На третиот ден од судењето во окружниот суд во Либек, Маријана Бахмајер го грабнала пиштолот Берета со калибар 22 од нејзината чанта и го повлекла чкрапалото осум пати. Шест од истрелите го погодиле Грабовски, а тој починал на подот од судницата.

Сведоците тврдеа дека Бахмајер дала инкриминирачки забелешки откако таа го застрела Грабовски. Според судијата Гинтер Крогер, кој разговарал со Бахмајер откако таа го застрелала Грабовски во грб, ја слушнала ожалостената мајка како вели: „Сакав да го убијам“.

Бахмајер напуштање на судот

Сојуз на Вулф Фајфер/слика преку Getty ImagesБахмајер, наводно, забележал „Се надевам дека е мртов“ откако го убил Грабовски.

Бахмајер, наводно, продолжил: „Ја уби ќерка ми... Сакав да му пукам во лице, но го застрелав во грб... Се надевам дека е мртов“. Двајца полицајци, исто така, тврдеа дека слушнале дека Бахмаер ја нарекува Грабовски „свиња“ откако таа го застрелала.

Мајката на жртвата набрзо и самата се нашла на судење за убиство.

За време на нејзиното судење, Бахмајер сведочеше дека го застрелала Грабовски во сон и видела визии на нејзината ќерка во судницата. Лекарот кој ја прегледал рекол дека од Бахмајер бил побаран примерок од ракопис, а како одговор таа напишала: „Го направив тоа за тебе, Ана“.

Таа потоа го украси примерокот со седум срца, можеби по едно за секоја година од животот на Ана.

„Слушнав дека сака да даде изјава“, рече подоцна Бахмајер, мислејќи на тврдењата на Грабовски дека нејзиното седумгодишно дете се обидувало да го уценува. „Помислив, сега доаѓа следната лага за оваа жртва која беше мое дете“.

Нејзината реченица ја дели земјата

Бахмајер на суд

Патрик ПИЕЛ/Гама-Рафо преку Getty ImagesЗа време на нејзиното судење, Бахмајер сведочеше дека го застрелала Грабовски во сон и видела визии на нејзината ќерка.

Маријана Бахмајер сега се најде во центарот на јавен вртлог. Нејзиното судење привлече меѓународно внимание поради нејзиниот безмилосен чин на будност.

Неделното германско списание Stern објави серија написи за судењето, копајќи во животот на Бахмајер како вработена самохрана мајка која имала многу груб почеток во животот. Бахмајер, наводно, ја продала својата приказна на списанието за околу 158.000 долари за да ги покрие нејзините правни трошоци за време на судењето.

Магазинот доби огромен одзив од читателите. Дали Маријана Бахмајер била вознемирена мајка која едноставно се обидувала да се одмазди за бруталната смрт на своето дете, или нејзиниот чин на будност ја направила самата ладнокрвен убиец? Многумина изразија сочувство за нејзините мотиви, но сепак ги осудија нејзините постапки.

Покрај етичката загатка во случајот, имаше и правна дебата за тоа дали пукањето било со предумисла или не и дали е убиство или убиство од небрежност. Различни пресуди носеа различни казни. Децении подоцна, една пријателка прикажана во документарец за случајот тврдеше дека била сведок на Бахмајер како вежба цел со пиштол во нејзиниот паб подрум пред пукањето.

Судот на крајот ја осуди Бахмајер за убиство со умисла и ја осуди на шест години зад решетки во 1983 година.

Гробот на Ана Бахмајер

Сојуз на Вулф Фајфер/слика преку Getty ImagesПо нејзината смрт, Маријана Бахмајер била погребана до нејзината ќерка во Либек.

Според истражувањето на институтот Аленсбах, мнозинството од 28 отсто од Германците сметаат дека нејзината шестгодишна казна е соодветна казна за нејзините постапки. Други 27 отсто сметаат дека казната е премногу тешка, додека 25 отсто ја сметале за премногу лесна.

Во јуни 1985 година, Маријана Бахмајер беше ослободена од затвор откако отслужи само половина од нејзината казна. Таа се преселила во Нигерија, каде се омажила и останала до 1990-тите. Откако се разведе од сопругот, Бахмајер се преселила во Сицилија каде останала додека не и бил дијагностициран рак на панкреасот, по што се вратила во сега обединета Германија.

Со драгоцено малку време остана, Бахмајер побара од Лукас Марија Бомер, репортер за NDR, да ги сними нејзините последни недели живa. Таа почина на 17 септември 1996 година, на 46-годишна возраст. Погребана е покрај нејзината ќерка Ана.

 
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани