Една од најголемите финсиски измами во историјата на САД и најголемиот финансиер на демократите „Кралот на крипто“ Сем Бенкмен-Фрид е виновен за измама со FTX
  Објавено на
share

Една од најголемите финсиски измами во историјата на САД и најголемиот финансиер на демократите 

„Кралот на крипто“ Сем Бенкмен-Фрид е виновен за измама со FTX

Основачот на FTX, Сем Бенкмен-Фрид, стои додека шефот на поротата ја чита пресудата во неговото судење за измама за колапсот на банкротираната берза за криптовалути во федералниот суд во Њујорк, САД, 2 ноември 2023 година, во оваа скица во судницата. ИЗВОР НА СЛИКА,РОЈТЕРС
Наслов на сликата,
Скица во судницата на која Сем Бенкмен-Фрид ја чита пресудата во неговото судење за измама

Сем Бенкмен-Фрид, кој некогаш водеше една од најголемите берзи за криптовалути во светот, беше прогласен за виновен за измама и перење пари на крајот од едномесечното судење во Њујорк.

Поротата ја донесе својата пресуда по помалку од пет часа размислување.

Заклучува неверојатен пад од благодатта за 31-годишниот поранешен милијардер и едно од најјавните лица во крипто индустријата.

Банкмен-Фрид беше уапсен минатата година откако неговата фирма FTX банкротираше.

Тој сега се соочува со децении затвор. Неговата пресуда е одредена за 28 март следната година.

„Сем Бенкмен-Фрид ја изврши една од најголемите финансиски измами во американската историја - шема од повеќе милијарди долари дизајнирана да го направи крал на крипто“, рече американскиот адвокат Демијан Вилијамс во изјавата по пресудата.

 

„Овој случај отсекогаш бил за лажење, мамење и кражба, а ние немаме трпение за тоа“, додаде тој.

Обвинителите го обвинија Bankman-Fried дека ги лажел инвеститорите и заемодавачите и дека украл милијарди долари од берзата за криптовалути FTX, што помогнало да се забрза нејзиниот колапс. Тие го обвинија за седум точки за измама и перење пари.

Тој се изјасни за невин по сите обвиненија, тврдејќи дека, иако правел грешки, постапил со добра волја.

По пресудата, адвокатот на Банкмен-Фрид, Марк Коен рече: „Ја почитуваме одлуката на поротата. Но, многу сме разочарани од резултатот.

„Г-дин Бенкмен-Фрид останува на својата невиност и ќе продолжи енергично да се бори против обвиненијата против него“, додаде тој.

Портпаролот на Банкмен-Фрид не одговори веднаш на барањето на БиБиСи за коментар дали планира да поднесе жалба против пресудата.

 

Тројца негови поранешни блиски пријатели и колеги, вклучително и неговата поранешна девојка Керолин Елисон, се изјаснија за виновни и се согласија да сведочат против него со надеж дека ќе си ја намалат казната.

Тие треба да бидат осудени подоцна.

„Владата го доби овој случај со тоа што вршеше голем притисок врз соработниците, склучувајќи договори со нив многу рано и судејќи го овој случај на многу рационализиран начин“, рече поранешниот федерален обвинител Ренато Мариоти.

„Наместо премногу да го комплицираат случајот, да го претворат во некое комплицирано крипто куќиште, тие го испробаа како измама со градинарски сорти.

Обвинителството презентираше докази дека фирмата за трговија со крипто на Bankman-Fried, Alameda Research, добивала депозити во име на клиентите на FTX уште од раните денови на размената, кога традиционалните банки не сакале да и дозволат да отвори сметка.

Наместо да ги заштити тие средства, како што Банкмен-Фрид постојано вети дека ќе прави јавно, тој ги искористи парите за да ги отплати кредиторите на Аламеда, да купи имот и да направи инвестиции и политички донации.

 

Пет од обвиненијата Банкмен-Фрид беше прогласен за виновен за максимална затворска казна од 20 години, а најмногу пет години за другите две обвиненија.

Тоа создава потенцијална максимална казна од 110 години, и иако е малку веројатно дека судијата навистина ќе го изрече тоа, Банкмен-Фрид се очекува да се соочи со казна која ќе трае со децении.

Барбара Фрид и Џозеф Бенкмен, родители на основачот на FTX, Сем Бенкмен-Фрид, реагираат по читањето на пресудата во судењето за измама на Банкмен-Фрид за колапсот на банкротираната берза за криптовалути во федералниот суд во Њујорк Сити, САД, 2 ноември 2023 година. во оваа скица во судницата.ИЗВОР НА СЛИКА,РОЈТЕРС
Наслов на сликата,
Се чини дека родителите на Банкмен-Фрид биле вознемирени додека пресудата за вина била читана на суд

Кога FTX банкротира минатиот ноември, Аламеда o7; должи на фирмата 8 милијарди долари (6,5 милијарди фунти).

„Тој ги зеде парите. Знаеше дека тоа не е во ред. Во секој случај, го направи тоа, бидејќи мислеше дека е попаметен и подобар и дека може да го најде својот излез“, рече помошникот на американскиот обвинител Николас Рус во своите завршни зборови.

Банкмен-Фрид го направи ризичниот потег да заземе став во своја одбрана, надевајќи се дека ќе ги убеди поротниците дека обвинителите не успеале да докажат дека тој дејствувал со криминална намера.

„Имаше лоша проценка“, рече неговиот адвокат г.

„Тоа не претставува кривично дело.

Банкмен-Фрид ги бранеше трансферите на пари меѓу неговите фирми како „дозволени“ и сведочеше дека во голема мера не знаел за финансиската дупка опишана од неговите заменици до неколку недели пред колапсот на FTX минатата година.

Падот остави многу клиенти неспособни да ги повратат своите средства.

Адвокатите кои работат на случајот за стечај оттогаш рекоа дека го вратиле огромното мнозинство од исчезнатите пари.

Судењето на Bankman-Fried беше внимателно следено за неговите импликации за крипто индустријата како целина, која не успеа да се опорави од минатогодишните пазарни превирања.

Тој се сметаше за дете на плакати за проблемите во секторот, кој врвните регулатори во САД го опишаа како полн со криминал.

Пред распадот на неговите компании, тој беше познат по тоа што се занимаваше со познати личности и често се појавуваше во Вашингтон и во медиумите, за да разговара за овој сектор.

Брзиот раст на FTX и неговото склучување зделки минатата година, кога падот на пазарот ги погоди другите крипто фирми, му го донесоа називот „крал на крипто“.

Со оглед на тоа што Конгресот веројатно нема да донесе нови правила за крипто во скоро време, г-дин Мариоти рече дека очекува американските судови да продолжат да бидат место на битки околу индустријата.

„Навистина мислам дека имањето специфични крипто регулативи во Соединетите Држави ќе го намали видот на криминалот што се случи во овој конкретен случај“, рече тој.

„За жал, мислам дека нема да видиме регулатива на многу краток рок. Но, тоа секако значи дека борбата ќе продолжи во судовите и граѓанските случаи кои се водат од SEC (Комисија за хартии од вредност) и CFTC (стока. Комисија за тргување со фјучерси), додаде тој, мислејќи на американските финансиски регулаторни агенции.
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани