Нема повеќе културни војни? Корпоративна Америка конечно сфаќа дека „разбудувањето“ е лошо за бизнисот
  Објавено на
share

Нема повеќе културолошки војни? 

Корпоративна Америка конечно сфаќа дека „разбудувањето“ е лошо за бизнисот

 

Се чини дека големите брендови и холивудските студија ги преиспитуваат придобивките од социјалните пораки бидејќи инвеститорите како BlackRock го менуваат курсот
 
Нема повеќе културни војни?  Корпоративна Америка конечно сфаќа дека „разбудувањето“ е лошо за бизнисот
©  RT / RT

 

Од холивудски студија до производители на пива и брендови за лична хигиена, во изминатата деценија корпоративната Америка ја турка сè попрогресивната идеологија, често на бес на голем дел од својата целна публика, па дури и на штета на нејзината продажба. Но, судејќи според неодамнешните изјави дадени од некои од највлијателните фигури во финансиите, може да има мала трошка надеж на крајот од овој „разбуден“ кошмар.

Со текот на годините, фразата „разбуди се, оди скрши“ одново и одново се покажа како повеќе од популарна фраза. Земете го на пример Gillette, кој го чинеше својот сопственик Procter & Gamble 8 милијарди долари по објавувањето на неговата озлогласена реклама во која се обиде да ја ископа „токсичната машкост“. Или Budweiser, чиј Bud Light порано беше едно од најпродаваните пива во Америка, но сега се соочува со национален бојкот откако компанијата направи катастрофална соработка со трансродовиот активист Дилан Мулвејни. 

И, се разбира, има Дизни и Нетфликс кои сè уште се обидуваат да ја вратат својата публика откако постојано објавуваат формулаични, проповеднички, ЛГБТК агенда водени филмови и ТВ емисии кои публиката одбива да ги гледа .

Но, и покрај бојкотите, намалената продажба и сè пофрустрираната база на клиенти, овие компании одбија да се повлечат од пораките „разбудени“ и не покажаа никаков знак дека наскоро ќе потпаднат.

Работата е во тоа што настрана од активистите писатели, продуценти и директори за маркетинг кои имаат за цел да ги шират своите сомнителни идеи за светот колку што е можно подалеку и пошироко, секогаш постоела друга основна причина зошто овие компании се стремат кон прогресивно испраќање пораки. А тоа е ESG, или оценки за еколошки, социјални и владеење.

ESG стандарди

Како и кај сите корпорации од милијарди долари, парите се заработуваат не само со продажба на работи, туку и со привлекување инвестиции. Со години, компаниите како Disney, Netflix, Budweiser и Gillette се потпираа на нивните ESG рејтинзи за да привлечат инвеститори и да ги одржат своите акционери среќни.

Концептот на ESG првпат беше воведен во Обединетите нации во 2004 година. На хартија, овие принципи требаше да бидат сила за добро и да ги поттикнат компаниите да бидат потранспарентни, плус еколошки и општествено одговорни. Нефинансиските показатели требаше да послужат како основа за компаниите да ги оценат и рангираат нивните заложби за цели како што се промовирање на различноста, борба против климатските промени и остварување на социјални активности, меѓу другите прашања.

Но, во пракса, компаниите во согласност со ESG, наместо тоа, постојано се соочуваат со обвинувања дека исклучиво промовираат прогресивна, либерална или „разбудена“ идеологија и премногу се фокусираат на одржување на нивните рејтинзи за ESG наместо да ги слушаат своите клиенти и да им го дадат она што го бараат.

Милијардерот Илон Маск, на пример, ги опиша стандардите за ESG како „ѓавол “ и „измама“ извршена од „лажни воини за социјална правда“ откако неколку тутунски фирми и нафтени гиганти како „Ексон“ постигнаа повисоки резултати во рејтингот од Тесла.

RT

Илон Маск. © Тео Варго/WireImage

Силите зад ЕСГ

Финансиските гиганти како BlackRock, Vanguard и State Street (познато како Big Capital), кои управуваат со трилиони долари во инвестиции и контролираат некои од најголемите акции во повеќето компании на Fortune 500, го користат своето влијание на компаниите ширум светот со силна рака. трескавично ги прифаќаат принципите на ЕСГ.

Рејтингот на ESG ефективно стана средство за уценување на компаниите да ја поттикнат прогресивната идеологија. Одговорноста за животната средина е искривена за да значи нереални барања за нето нула. Рејтингот Social се користи за да се процени колку компанијата се фокусира на промовирање на модерната родова идеологија. И за да добијат добар резултат за управување, компаниите треба да ангажираат службеници за различност, еднаквост и вклучување (DEI) и да се погрижат нивните одбори да имаат „правилен“ политички начин на размислување.

Како што објасни претприемачот и претседателски кандидат на Републиканската партија, Вивек Рамасвами, менаџерите на фондовите можат да ви направат „ многу тешко ако не се придржувате до нивните агенди“. Компаниите како BlackRock можат да ги принудат врвните корпоративни менаџерски тимови и одбори да играат според нивните правила, бидејќи тие имаат моќ да „одредат, во многу случаи, компензација и бонуси на извршителите и кој ќе биде реизбран или повторно назначен во одборите“, рече тој. 

Во меѓувреме, извршниот директор на BlackRock, Лери Финк, кој стана познат како „лицето на ESG“, предупреди дека ако некоја компанија, било јавна или приватна, не го прифаќа ESG и одбива да се вклучи во заедницата и има „ чувство за цел , „ на крајот ќе ја изгуби лиценцата за работа од клучните засегнати страни“.

Промена на срцето?

Сепак, оваа година, истите тие менаџери со пари навидум почнаа да го менуваат курсот и да ја напуштат поддршката за инвестициските стратегии за ESG.

Во септември, Vanguard Group објави дека одобрила само 2% од резолуциите за ESG донесени од акционерите оваа година, што е намалување од 12% во 2022 година. Во меѓувреме, BlackRock, најголемиот светски менаџер на средства, одобри само 7% од предлозите за социјални и климатски услови со кои се соочи оваа година, во споредба со 24% во 2022 година. 

Глобалниот шеф на инвестициската управа на BlackRock, Џоуд Абдел Маџеид, го објасни нискиот рејтинг на одобрување наведувајќи го „континуираниот“ пад на квалитетот на предлозите, опишувајќи ги како „ претерани, без економски заслуги или едноставно непотребни“.

Дури и Финк, кој речиси самец ги придвижи овие стандарди во првите редови на деловниот свет со цел да „присили однесувања “, неодамна изјави дека тој самиот „повеќе не го користи зборот ESG, бидејќи е целосно вооружен “ и „ политизирани и од левицата и од десницата“. 

Тоа беше откако Финк претходно оваа година објави дека неговата компанија изгубила приближно 4 милијарди долари од управуваните средства поврзани со реакциите на ESG. Мора да се признае, тие загуби имаа незначително влијание врз богатството на БлекРок од речиси 9 трилиони долари.

RT
Извршниот директор на BlackRock, Лери Финк. © AP Photo/Еван Вучи

Компаниите „Woke“, особено во Холивуд, можеби ќе треба да се фокусираат на нешто друго освен културни војни за поделби

Сепак, може да се тврди дека оддалечувањето од ESG, или барем одредени негови аспекти кои се покажаа како особено контрапродуктивни, веќе се случува. На пример, кога станува збор за аспектот на управување, голем број компании, вклучително и големи корпорации како Amazon, X (поранешен Twitter), Nike и Disney веќе почнаа да ги чистат своите поделби DEI и отпуштија десетици илјади „ различности персонал“ и ги отпуштија нивните главни службеници за различности во изминатите неколку години. 

Но, сега кога најголемите менаџери за пари почнаа јавно да се избегнуваат од ESG, компаниите кои се потпираа на овие рејтинзи во текот на изминатата деценија можеби ќе треба да ги преоценат своите стратегии доколку сакаат да останат на врвот.

Според неодамнешниот извештај на финансискиот аналитичар на Нидам, Лаура Мартин, извршниот директор на Дизни, Боб Ајгер, неочекувано изјавил на настан со инвеститори од 120 лица во септември дека сака да ја „ смири вревата “ за прашања од културната војна бидејќи тоа „ не е здраво“ за бизнисот на Дизни. нагласувајќи дека содржината треба да биде „забавна, а не фокусирана на прашања“.

„Не ни е цел да бидеме вмешани во културна војна. Нашата цел е да продолжиме да раскажуваме прекрасни приказни и да имаме позитивно, позитивно влијание врз светот“, рече Игер уште во јули.

Сепак, дискутабилно е дали Ајгер навистина сака да го отстрани Дизни од културните војни или едноставно бара начин да ја направи улогата на компанијата во туркањето на прогресивната агенда помалку истакната и да го минимизира ударот. 

Досега, Дизни не објави никакви конкретни чекори за да се оддалечи од „ културната војна “ и веројатно ќе биде потребна најмалку една година или повеќе за да се види дали навистина го променил правецот. Во меѓувреме, медиумскиот гигант, како и повеќето негови конкуренти, продолжува по патот на полнење на своите изданија, како претстојниот римејк на Снежана , полн со прогресивна идеологија и копа по традиционалните вредности.

Нетфликс, кој стана озлогласен по тоа што ги заменува популарните ликови во раси во име на различноста и поттикнува проповедничка ЛГБТК содржина, навидум се обидува да се оддалечи од „разбудената“ толпа, иако со темпо на полжав.

Откако изгуби повеќе од милион претплатници во 2022 година, услугата за стриминг почна да се враќа во форма со откажување на прогресивни емисии за антирасистички бебиња , наместо да се фокусира на документарните филмови за вистински криминал и одбивајќи да ги цензурира контроверзните комичари како Дејв Шапел и Крис Рок. 

RT

ФОТОГРАФИЈА НА ДАТОТЕЈ. Реклама на Нефликс со пораки за поддршка на ЛГТБ луѓето е видена на метро станицата Чуека во Мадрид пред официјалното отворање на геј гордоста MADO 2019. © Џон Милнер/Getty Images

Во пресрет на минатогодишниот специјален „The Closer “ на Шапел, кој го навлече гневот на многу прогресивци, сервисот за стриминг дури им кажа на својот револтиран персонал во меморандум дека треба да бараат друга работа доколку имаат проблеми со работата на содржината што не ја прават. се согласувам со.

Сепак, освен за неколку успешни неодамнешни филмови и емисии, како Guardians of the Galaxy Vol. 3 и  One Piece кои успеаја да се оддалечат од актуелните културни војни и всушност да ја забавуваат својата публика, ниту Нетфликс ниту Холивуд како целина навистина ги напуштија своите стари навики.

Настрана од фокусот на ESG, „будноста“ во повеќето од овие проекти може да се објасни и со фактот дека повеќето соби на холивудските писатели се „исполнети со неспособност и општо различни активисти“, како што е истакнато од холивудски сценарист кој го користи „Script Doctor“. на X. Тој објасни дека многу од овие „млади“ кои моментално работат во индустријата ги добиле своите позиции преку квоти за инклузивност. 

Сепак, штрајкот на Здружението на писатели на Америка (WGA) ова лето може да резултира со промени во индустријата, рече сценаристот на неодамнешниот подкаст. По речиси петмесечен ќор-сокак, Алијансата на филмски и телевизиски продуценти (AMPTP) конечно потпиша договор со  WGA според кој писателите ќе добијат повеќе пари за својата работа и ќе добијат одредена заштита, вклучително и од вештачката интелигенција.

Но, во исто време, тие промени значат и дека студијата ќе треба да платат повеќе за еден проект, што значи дека ќе бидат поттикнати да ја максимизираат профитабилноста со избирање на квалитетот наместо квантитетот. Скрипт Доктор, исто така, забележа дека реформите за тоа како функционираат собите на писателите, исто така, ќе ги поттикнат презентерите да ги ангажираат најдобрите писатели што можат, наместо да носат скапи „ вработувања на различности“ кои носат мала или никаква вредност на масата.

Со оглед на тоа што рејтингот на ESG полека, но сигурно излегува од вратата , може да се надеваме дека компаниите конечно ќе бидат поттикнати да почнат да се фокусираат повеќе на задоволување на своите клиенти, наместо да проповедаат и туркаат маргинални идеологии на нивната веќе фрустрирана целна публика.

 КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани