Групите кои стојат зад протестите против Израел кои ги поддржуваат нападите на Хамас добија плус 15 милиони долари од Сорос
  Објавено на
share

 

Групите кои стојат зад протестите против Израел кои ги поддржуваат нападите на Хамас добија плус 15 милиони долари од Сорос

Кралот на милијардерот Џорџ Сорос од екстремната левица, Џорџ Сорос, од 2016 година доделил повеќе од 15 милиони долари на групите зад пропалестинските протести овој месец, каде што демонстрантите отворено ги бодреа жестоките терористички напади на милитантите на Хамас врз Израел.

Пост-испитување на евиденцијата на Фондацијата Отворено општество покажува дека мрежата на грантови на Сорос дала 13,7 милиони долари од парите преку Tides Center, левичарска група за застапување со длабок џеб, која спонзорира неколку непрофитни организации кои ги оправдувале крвавите напади на Хамас додека тврдат дека Палестинците се опседнати со искоренувањето на еврејската држава се вистинските жртви.

Корисниците на плимата го вклучуваат проектот за правда Адалах со седиште во Илиноис, кој на денот на масакрот на 7 октомври објави фотографија на Инстаграм од булдожер кој урива дел од граничната ограда на Израел и натпис: „Израелските колонизатори веруваа дека можат на неодредено време да заробат два милиони луѓе во затвор на отворено... ниту еден кафез не останува без предизвик“.

Членовите на палестинската група за застапување ја окупираа канцеларијата на калифорнискиот претставник Ро Кана на 20 октомври за да побараат тој да потпише резолуција со која се повикува на прекин на огнот во Газа. Членовите на Адалах, исто така, ко-спонзорираа митинг истиот ден во паркот Брајант, каде непријателските демонстранти исфрлаа антисемитски скандирања и мавтаа со знак на кој пишуваше „ЈАС НЕ ГО ОСУДУВАМ ХАМАС“.

Фондацијата Отворено општество на Сорос му даде 13,7 милиони долари на Tides Center, кој спонзорира неколку непрофитни организации кои ги оправдаа нападите на Хамас.
АФП преку Getty Images

Исто така, даде 30.000 долари во 2020 година на Desis Rising Up and Moving, уште еден коспонзор на протестот во Брајант Парк каде беа уапсени 139 луѓе, покажуваат финансиските податоци.

Фондацијата Отворено општество даде 60.000 долари во 2018 година на Арапско-американското здружение на Њујорк, група кооснована од политички поврзаната активистка Линда Сарсур која помогна во планирањето на протестот исполнет со омраза „Поплава Бруклин за Палестина“ во Беј Риџ на 21 октомври, каде Демонстрантите повикаа на искоренување на Израел и држеа знак од израелското знаме во корпа за отпадоци на која пишуваше „Ве молам, одржувајте го светот чист!

Фондацијата Отворено општество, исто така, додели 1,5 милиони долари на основачката непрофитна организација Адалах, Адала - Правниот центар за правата на арапските малцинства во Израел, но само 800.000 долари од нив беа примени пред правниот центар да ги прекине врските со американската организација во 2018 година. Правниот центар вели дека неговата мисија е да се промовираат човековите права во Израел.

Многу групи кои добија грантови од Сорос го спонзорираа протестот на 20 октомври на Менхетен, каде што демонстрантите исфрлаа антисемитски скандирања.
Исус Крал / Shutterstock

Други палестински групи за застапување, поддржани од Сорос, чии членови исфрлаат омраза на митинзите по масакрот се „Еврејски глас за мир“ и „Ако не сега“, кои добија 650.000 и 400.000 долари, соодветно.

И двајцата беа ко-спонзори на митингот во Брајант Парк, а неговите членови беа меѓу демонстрантите кои се собраа во комплексот Капитол на САД на 18 октомври .

Еврејскиот глас за мир, исто така, помогна да се окупира канцеларијата на Кана и го обвини Израел за нападите на 7 октомври,  пишувајќи на својата веб-страница: „Израелскиот апартхејд и окупацијата - и соучесништвото на САД во тоа угнетување - се изворот на сето ова насилство“.

ОСФ даде 60.000 долари во 2018 година на група кооснована од активистката Линда Сарсур, која помогна да се планира протест исполнет со омраза во Беј Риџ.
MediaNews Group преку Getty Images

Ден Шнајдер, потпретседател на конзервативната група за набљудување Медиумски истражувачки центар, рече дека Сорос - Евреин роден во Унгарија и преживеан од Холокаустот чии лојални поручници постигнаа неспоредлив пристап до Белата куќа на претседателот Бајден - има долга историја на залагање против Израел и поддржувачки групи. кои се залагаат за терористи.

„Џорџ Сорос и неговиот син Алекс имаат долга историја на поддршка на најрадикалните организации ширум планетата, а тоа ги вклучува и про-Хамас организации кои го поддржуваат најгрозното однесување“, рече Шнајдер, кој неодамна беше коавтор на писмо со МРЦ. Основачот и претседател Брент Бозел бара од Сорос да престане со финансирањето на групите кои неодамна упатија про-Хамас реторика.  

„Го повикавме Џорџ Сорос да го повлече ова финансирање, но тој изгледа многу решен да продолжи да ги поддржува антисемитските организации кои сакаат да ја нарушат западната цивилизација“, рече тој.

Демонстрантите на „Поплавите во Бруклин за Палестина“ демонстрантите повикаа на искоренување на Израел.
Getty Images

Поранешниот градски советник Дејвид Гринфилд, демократ од Бруклин, кој сега го предводи Митрополитскиот совет за еврејска сиромаштија, рече дека „светот се промени“ по масакрот на 7 октомври, така што групата на Сорос мора да одлучи дали ќе биде „на страната што оди да ги ослободи Палестинците или на страната што сака да ги елиминира Евреите“.

Фондацијата Отворено општество и сродните непрофитни организации што ги основаше 93-годишниот Сорос доделиле повеќе од 32 милијарди долари ширум светот од 1984 година,  според нивната веб-страница . Во јуни, прогресивниот милијардер објави дека ја  предава контролата над својата империја  на неговиот 38-годишен син Александар .

Ари Ремез, портпарол на Адалах – Правниот центар за правата на арапските малцинства во Израел, рече дека Фондацијата Отворено општество „великодушно ја поддржува нашата работа за одбрана на човековите права на Палестинците под израелска контрола долги години, и ние сме благодарни за нивната огромна придонес во овој напор“.

Семејството Сорос, Фондацијата Отворено општество, Плимата и осеката, Проектот за правда Адалах и другите пропалестински групи кои добија финансирање на Сорос не вратија пораки.
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани