АЛБАНСКИ НАРКО БОСОВИ ГО КОНТРОЛИРААТ КОКАИНОТ ОД ЕКВАДОР ДО БРИТАНИЈА
  Објавено на
share

 АЛБАНСКИ НАРКО БОСОВИ ГО КОНТРОЛИРААТ КОКАИНОТ ОД ЕКВАДОР ДО БРИТАНИЈА

ЕКСКЛУЗИВНИ албански наркосови кои носат мизерија со кокаин од Еквадор на улиците на Британија: Истрагата открива како мафијата од мала балканска земја ја презела контролата на трансатлантските патишта за шверц до преплавени градови како Брајтон со дрога

Од СТИВЕН РАЈТ

 

 

Албанските гангстери безмилосно ја презеле контролата врз снабдувањето со кокаин во Јужна Америка за да ги преплават британските улици со рекордни количини на дрога, открива денеска истрагата на Дејли Мејл.

Глобалните пипала на жедните мафијашки кралеви од Балканот сега се протегаат од „нарко држава“ Еквадор до градовите и населбите низ ОК.

Детали за застрашувачкиот развој се откриени во нашата нова дводелна истрага за трагата на уништување што ја остави незаситната побарувачка на кокаин во Британија - што поттикнува крвопролевање во странство.

Нашата истрага и придружниот документарен филм за The Mail+ и MailOnline, „АЛБАНСКИ НАРКОС: Куршуми, крвопролевање и Британија“, ја откриваат вистинската цена на епидемијата на кокаин во ОК и овде и во Еквадор - мала, сиромашна земја оддалечена 6.000 милји.

Се вели дека пазарот на кокаин во Велика Британија вреди неверојатни 2 милијарди фунти со околу 976.000 корисници, додека годишниот број на смртни случаи поврзани со кокаин се зголеми за седум пати во една деценија и сега изнесува 840.

 
 
 

Во Брајтон, во сенката на елегантните тераси на Regency на брегот на морето, Британците од средната класа лесно можат да ја набават дрогата 
 
Стивен Рајт отпатувал во Гвајакил во Еквадор за да ги истражи бандите на дрога
  •  

Стивен Рајт отпатувал во Гвајакил во Еквадор за да ги истражи бандите на дрога

Истражувањето на Националната агенција за криминал покажа дека албанските организирани криминални групи го контролираат пазарот на кокаин низ главниот град и приградските области на ОК (со исклучок на Мерсисајд, каде што локалните гангстери остануваат на чело).

Сега истите тие нарко-барони добија железна контрола врз дистрибуцијата на кокаин од Еквадор, каде што беа вклучени во крвава битка со локалните картели за превласт во профитабилната меѓународна трговија со кокаин.

Во првиот дел од нашата денешна истрага, откриваме како албанските нарко-босови сега го контролираат снабдувањето со кокаин во популарното приморско одморалиште Брајтон и Хов на јужниот брег на Британија, каде што според истражувањето се вели дека секој петти човек земал супстанција.

Според изворите, мистериозна личност од подземјето од Албанија, позната само со еден иницијал, се вели дека е еден од криминалните мозоци задолжени за мрежата на дилери на дрога кои снабдуваат кокаин за професионалци од средната класа, патници и студенти.

На почетокот на оваа недела се појави дека глобалното производство на кокаин достигна рекордни нивоа бидејќи побарувачката се враќа по заклучувањето на Ковид.

Во новиот извештај на Канцеларијата на ОН за дрога и криминал се вели дека одгледувањето на кока се зголемило за 35 отсто помеѓу 2020 и 2021 година, а најголемите пазари се во Европа и Северна Америка.

Пазарот на кокаин во прав во Обединетото Кралство овде вреди неверојатни 2 милијарди фунти
  •  

Пазарот на кокаин во Обединетото Кралство овде вреди неверојатни 2 милијарди фунти

Кликнете овде за да го прочитате Првиот дел од застрашувачката истрага на Стивен Рајт за бандите на The Mail+ 

Минатиот месец водечки еквадорски конгресмен откри како заканата на албанската мафија ја заразила неговата земја „преку насилство, поткуп и пред компании, за да изгради нелегален бизнис вреден милион долари кој се состои од купување кокаин по пониска цена во Латинска Америка и негово продавање. во Европа'.

Фернандо Вилависенсио, претседател на Конгресната комисија за надзор, рече дека околу 4.000 Албанци живеат во Еквадор.

Тој додаде: „Трговијата со дрога, корупцијата и другите форми на организиран криминал контаминираа голем дел од крвниот систем на еквадорската држава, на политичката класа и нејзините партии, на нејзината институција за правда, на финансискиот систем, па дури и навлегоа самите сили на редот одговорни за борбата против организираниот криминал.

„Продорот, проширувањето и растот на организираниот криминал може да се случи само благодарение на дослухот и соучесништвото на политичката моќ. Денес, кревката институционална рамка и нејзината презирна демократија се во сериозен ризик.

Кокаинот шверцуван од Еквадор во Обединетото Кралство обично се крие на контејнерските бродови и влегува преку пристаништата во Ротердам или Антверпен, кои исто така бележат огромен пораст на криминалот поврзан со дрогата.

Како што е откриено во нашиот документарец на The Mail+ и MailOnline, делови од Еквадор се претворени во „Дивиот Запад“ додека албанските наркобарони и јужноамериканските картели се борат меѓу себе.

„Брајтон е град за забави“, вели жител.  ¿Знам за луѓе од сите сфери на животот кои се на кокаин.
  •  

„Брајтон е град за забави“, вели еден жител. „Луѓето од сите сфери на животот се на кокаин.

Со ексклузивни брифинзи од полициските началници, службеници на Министерството за внатрешни работи, царински шефови и високи воени фигури, како и невиден пристап до доверливи разузнавачки извештаи, нашата истрага ја дава застрашувачката внатрешна приказна за тоа како кокаинот се шверцува во ОК од Јужна Америка.

Во текот на речиси еден месец во Еквадор, новинарите на Мејл беа поканети на операции против наркотици и беа сведоци на апсење на двајца рибари кои се обидуваа да прошверцуваат кокаин во вредност од 20 милиони долари (16,4 милиони фунти) во близина на брегот на Еквадор.

Во вториот дел од нашата истрага, еквадорски гангстер го прекршува мафијашкиот код на тишина за да открие како неговата толпа работи со албанските наркоси за да шверцува тони кокаин во ОК и Европа. Во една несекојдневна средба, тој открива како го извршил својот прв убиствен напад на 14-годишна возраст.

Ја откриваме и нераскажаната приказна за еден од најозлогласените наркосови во Албанија, кој контроверзно е предвремено ослободен од затвор во Еквадор.

Дритан Реџепи е наречен „крал на бегствата“ поради бегството од затворите во Белгија и Албанија; и „кралот на кокаинот“ за неговиот „успех“ да внесе кокаин во Европа.

Тој сега се чини дека е подготвен да ја искористи правната дупка за да избегне екстрадиција во Европа, каде што се бара за серија злосторства на бандите, вклучително и убиство.

Реџепи, кој се најде на листата „Најбарани“ на Скотланд Јард, е типичен за многу албански наркомани со седиште во Еквадор, кои, преку настрана традиционалните посредници, преговараат директно со производителите на кокаин во Јужна Америка и командуваат со целиот синџир на снабдување. лекот од Јужна Америка до Европа - особено ОК.

Високи британски извори за спроведување на законот веруваат дека трговците со луѓе кои носат албански мигранти преку Каналот работат со сонародници нарко босови за да обезбедат пешаци за снабдување со кокаин на улиците на ОК.
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани