Кина објави документ од 12 точки во кој повикува на крај на војната во Украина
  Објавено на
share

 

Кина објави документ од 12 точки во кој повикува на крај на војната во Украина

 

Кина денеска објави документ од 12 точки во кој детално се опишува нејзината позиција за војната во Украина и повикува на прекин на непријателствата и започнување на мировни преговори.

 

Во документот насловен „Позицијата на Кина за политичкото решавање на кризата во Украина“, кинеското Министерство за надворешни работи наведува дека Кина ќе продолжи да игра конструктивна улога во продолжувањето на мировните преговори, пренесува „Си-Ен-Ен“.

 

Секоја точка е проследена со параграф кој ја објаснува позицијата на Кина, но не дава конкретни предлози за тоа како треба да се постигнат позициите на Кина.

Во документот се наведени следните 12 точки: почитување на суверенитетот на сите земји, напуштање на менталитетот на Студената војна, завршување на непријателствата, продолжување на мировните преговори, решавање на хуманитарната криза, заштита на цивилите и воените заробеници, зачувување на безбедноста на нуклеарните централи, намалување на стратешките ризици, олеснување на извозот на жито, запирање на еднострани санкции, одржување стабилни индустриски и синџири на снабдување, како и промовирање на постконфликтна реконструкција.

Кинеската влада ги повика Русија и Украина да се вратат на дијалогот и ја отфрли секоја употреба на нуклеарно оружје како неприфатлива.

– Сите страни мора да ги охрабрат Русија и Украина да се движат во иста насока и што е можно поскоро да се вратат на директен дијалог – соопшти кинеското Министерство за надворешни работи.

Министерството потврди дека „не смее да се користи нуклеарно оружје“.

– Не треба да се користи нуклеарно оружје и да не се вклучува нуклеарна војна. Треба да се спротивстави на заканата од нуклеарно оружје или нивна употреба – се наведува во документот.

Покрај тоа, Кина бара од двете земји да избегнуваат напади врз цивили.

– Страните во конфликтот мора строго да се придржуваат до меѓународното хуманитарно право, да избегнуваат напади врз цивили и цивилни објекти – нагласуваат од министерството.

Оваа војна е чувствително прашање за Пекинг поради неговите многу силни долгогодишни дипломатски и економски врски со Москва, зацементирани од заедничкиот интерес за противтежа на Вашингтон.

Утрово и Киев го објави таканаречениот „мировен план“ на Пекинг, велејќи дека тоа е „добар знак и сигнал дека Кина сака да се приклучи на глобалните напори за запирање на војната во Украина“, пишува Ројтерс, повикувајќи се на неименуван извор од украинската дипломатија.

Изворот додаде дека „Украина има и мировен план за кој се надева дека ќе ја добие поддршката од Кина“.
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани