Саксаааааааааааааааа!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Објавено на
share

Саксаааааааааааааааа!!!!!!

Мартин Саздов - Saksa  e првиот Македонец кој е победник на најголемиот e-sports турнир во светот - The International 11 со награден фонд од 18,2мил. долари. Саздов со тимoт Тундра го освои првото место во играта Дота 2. За победата, заработи 1,697,900 долари!

Image

Македонија има светски шампион во Дота 2: Тимот на „Сакса“ од Свети Николе освои 8.5 милиони долари!

Македонецот Мартин Саздов или познат како „Сакса“ со неговиот тим Тундра изминатата вечер беа подобри од Тим Сикрет во финалето на „The International“ во Дота 2.

Финалето помина во апсолутна доминација на Тундра и со три добиени рунди во формат со пет против Сикрет сосема заслужено стигна до трофејот.

Наградниот фонд годинава на Светското првенство изнесуваше 18.5 милиони долари, додека на победникот му припадна сума од 8.5 милиони долари.

Треба да се спомене дека Мартин Саздов е првиот Македонец кој се натпреварувал на официјалните светски првенства на Дота, а интересно е што тој со два метри и три сантиметри беше највисокиот играч кој се натпреварува во оваа категорија на е-спорт.