Еве ги потписите на иницијаторите кои во четврток ќе гласаат за недоверба на Владата
  Објавено на
share

 

Еве ги потписите на иницијаторите кои во четврток ќе гласаат за недоверба на Владата

 

Претседателот на Собранието, Талат Џафери за в четврток ја закажа седницата на која треба да се гласа доверба на Владата, откако ваква иницијатива со потписи од 61 пратеник поднесоа ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, АА и Алтератива, Беса и Левица.

Во дел од образложението коешто стои во иницијативата за гласање доверба на владата, пишува дека „Владата предводена од СДСМ и ДУИ не донесе значајни резултати во измантите пет години, туку владее со измами и пазарења за сметка на највжните прашања на нардот. Изминативе 5 години се доказ дека оваа Влада владее со конфликти и не’ оддалечува од ЕУ само со една цел, а тоа е одбрана на криминалот и одбрана на политичките кариери и привилегиите коишто безмилосно ги уживаат функционерите на власт на грбот на народот. Не се грижат ниту за државата, ниту за народот, ниту за приближување на државата во ЕУ. Неуспехот на ова поле е разочарување и ги влече сите процеси наназад“.

Исто така, се наведува дека по изборниот пораз на СДСМ, Владата нема кредибилитет, а нема ниту план за решавање на проблемите со што само ќе се продлабочува политичката криза.
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани