Русија пpoтера шведски, германски и полски дипломати поради мешање во внатрешните работи на земјата
  Објавено на
share

 Русија пpoтера шведски, германски и полски  дипломати поради мешање во внатрешните работи на земјата

 

Русија протера тројца европски дипломати за учество во протести одржани во Русија за поддршка на опозицискиот лидер Алексеј Навални, објави руското Министерство за надворешни работи.

Како што се наведува, тие дипломати наскоро ќе ја напуштат територијата на Руската Федерација. Во исто време, Русија испрати протестна нота до шведскиот амбасадор и привремените комесари за работи на полската и германската амбасада поради нивното учество во неовластено дејствување.

Protests in support of Aleksei Navalny have been held across Russia in recent weeks.

Токму затоа тие мораа да дојдат на разговор во Министерството за надворешни работи, се додава во соопштението на рускиот оддел за надворешна политика.

 

Претходно, оваа информација ја објави порталот „ЕУ набудувач“, повикувајќи се на свои извори во Европската унија, во кој се наведува дека дипломатите биле протерани за време на прес-конференцијата на шефот на европската дипломатија Хосеп Борел и шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во Москва.

https://www.rferl.org/a/russia-expels-european-diplomats-it-says-participated-in-navaly-protests/31088115.html

 

 
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани