ВИДЕО: Се запали најголемата фабрика за вакцини за ковид-19 во светот
  Објавено на
share

 ВИДЕО: Се запали најголемата фабрика за вакцини за ковид-19 во светот 

 Петмина луѓе загинаа во пожарот што избувна во индиската фабрика на Институтот за серуми (СИИ), кој е најголем производител на вакцини во Западна Индија, пренесуваат индиските медиуми.

Coronavirus latest: Fire at plant of world's biggest vaccine producer  claims 5 lives | Financial Times

Компанијата соопшти дека пожарот нема да влијае на производството на вакцини против коронавирусот.

СИИ произведува вакцина направена од Универзитетот Оксфорд и „АстраЗенека“ за индискиот пазар и некои други земји, а компанијата исто така се подготвува да направи вакцина развиена од американската компанија „Новавакс“.

 
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани