Челзи ќе потроши 100 милиони во овој преоден рок!!!
  Објавено на
share

 
АБРАМОВИЧ ЌЕ КЕШИРА 100 МИЛИОНА ЗА НОВ ГОЛМАН

 

Тибо Куртоа дефинитивно сака да си оди од Челзи и својата кариера да ја продолжи во Реал Мадрид со што тимот на Челзи ќе остане без еден од врвните, клучни, играчи. Куртоа е вистинско чудо од голман, но дури и Абрамович не можеше да го "убеди" да остане во тимот. Како и да е, на Челзи му е потребна замена и тоа во иста класа како Куртоа.

Image result for тибо куртоа

 
Затоа не се штедат средства во тимот да се донесе словенецот Јан Облак кој моментално брани за Атлетико Мадрид и важи за еден од надобрите голмани во светот. Има 25 години, во топ форма е и никој не се сомнева дека рекордната сума која се нуди за него ќе се исплати  на клубот на Абрамович. Ова се очекува да биде најголемото засилување и најголемата инвестиција во светот на фудбалот
 
Image result for jan oblak

На средината од јули, Ливерпул реализираше нова трансфер бомба и плати рекордни 72.5 милиони евра за Алиосн од Рома. Бразилецот стана најскапиот голман во историјата, но се чини дека овој епитет нема да го носи ниту еден месец.

Тибо Куртоа по секоја цена е решен уште сега да се пресели во Реал Мадрид, Белгијанецот денеска не се појави на тренинг и само прашање на време е кога тој ќе заврши на Сантијаго Бернабеу.

Една од опциите на Челси за нов голман е Јан Облак од Атлетико Мадрид, и се најавува дека „Сините“ ќе ја активираат откупната клаузула во договорот на Словенецот вредна 100 милиони евра.

За оваа зделка зелено светло дал и Роман Абрамович и се очекува наскоро да се реализира новиот рекорден трансфер.

Лидерите на Челси беа свесни дека можат да останат без Тибо Куртоа, кој одби да го продолжи договорот, па разгледуваа неколку алтернативи. Пепе Реина од Милан и Џордан Пикфорд од Евертон се поврзуваа со „Сините“ изминатиов период но ништо не се реализираше.

Медиумите од Англија исто така шпекулираат со уште едно име, Џек Батлан од Стоук кој е далеку поефтина опција, голманот на Стоук ќе го чини Челси три пати помалку отколку Јан Облак.
КОМЕНТАРИ
Copyright Jadi Burek © 2013 - сите права се задржани